Toronto chce przebudować Yonge St. w centrum robiąc więcej miejsca  pieszym
Nadarza się właśnie okazja, a to z powodu konieczności rozkopania ulicy i wymiany starych rur kanalizacyjnych i

Mark Garner, dyrektor wykonawczy Downtown Yonge Business Improvement Area, mówi, że ulica Yonge niewiele się zmieniła od czasu, od kiedy 70 lat temu wybudowano tam metro w latach 1948-1952. W przeciętny letni dzień w ciągu 24 godzin  około 238 000 ludzi idzie chodnikami Yonge między Queen a College Sts. .

W ciągu ostatnich 20 lat liczba pieszych podwoiła się, a samochodów zmniejszyła o 17 procent.

Wzdłuż pasma ulicy powstaje dodatkowych 8500 mieszkań typu condo. Oczekuje się, że liczba ludności podwoi się do 2041 roku.

Chociaż koszt przebudowy będzie zależał od wybranej alternatywy, wstępne szacunki mieszczą się w przedziale od 60 mln USD do 70 mln USD. Miasto ma nadzieję rozpocząć budowę w 2023 r. i zakończyć do 2025 r.

Podczas publicznego spotkania na początku maja miasto przedstawiło sześć możliwych alternatyw podziału drogi i chodników między pieszymi, rowerzystami, samochodami a transportem publicznym.

Każda z sześciu alternatyw obejmuje własne warianty, w sumie 14 różnych możliwych nowych konfiguracji. Dostępne opcje to między innymi wolna od samochodów Yonge ze ścieżkami rowerowymi, Yonge z jednym pasem autobusowym i dwoma ścieżkami rowerowymi oraz Yonge z dwoma pasami dla samochodów, jednym pasem dla autobusów i jednym pasem rowerowym.