Rodzina z Middle Sackville, N.S., która w zeszłym roku wygrała dom na loterii QEII Foundation, mówi, że najprawdopodobniej będzie zmuszona sprzedać nieruchomość, która miała być ich wymarzonym domem na starość. Troy Fahie, 46 l., mówi, że on i jego narzeczona w najśmielszych marzeniach nie spodziewaliby się, że będą kiedyś mieś dom o powierzchni 3000 stóp kwadratowych z widokiem na Chester Basin. Narzeczona Fahiego, Nina Tardif, wygrała trzysypialniowy, w pełni wyposażony i umeblowany dom w maju 2018 roku. Wcześniej kupiła trzy losy za 550 dol. na loterii, z której dochód był przeznaczony na QEII Health Sciences Centre Foundation.

Tardif i Fahie do domu dostali jeszcze 15 000 dol. w gotówce i zestaw do golfa. Dom stoi przy 64 Skipper Hill Dr., na zamkniętym osiedlu, obok jedenastu innych nowych domów o wartości od 318 000 do 614 000 dol. Fahie mówi, że jego rodzina nie zdecydowała się na przeprowadzkę ze względu na dzieci. Młodsze chodzi do liceum w Sackville i musiałoby dojeżdżać codziennie przez około 40 minut. Troy i Nina nastawiali się na zmianę za 5-6 lat.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Roczny koszt utrzymania domu to jednak 13 500 dolarów. Fahie mówi, że musieliby mocno oszczędzać, żeby zapłacić za pusty dom. Stąd pomysł, by wystawić ofertę wynajmu na Airbnb. Wycenili wynajem domu na 400 dol. za noc. W przypadku wynajęcia na więcej niż 4 noce klienci mieli mieć 10 proc. zniżki. W tym roku miał klientów ze Szkocji, Teksasu i Bliskiego Wschodu.

Pomysł nie spodobał się jednak sąsiadom. Fahie opowiada, że któryś na przykład zadzwonił ze skargą, że lokatorzy włączają pralkę o 9 wieczorem. Innym razem któryś z sąsiadów zapukał do turystów i powiedział im, że o 11 w nocy powinni już spać i że nikt tu nie chce Airbnb.

Developer Skipper Hill Estates powiedział Fahiemu, że jego sąsiedzi są niezadowoleni i na tym osiedlu wynajem krótkoterminowy jest zakazany. Dowiedział się jeszcze, że on i jego rodzina nie mogą korzystać z promenady na molo Skipper Hill, ponieważ jego klienci wodowali tam kajaki morskie. Deweloper przedstawił na życzenie CBC News zestaw przepisów przyjęty na osiedlu Skipper Hill. Nie ma tam jednak punktu, który bezpośrednio zakazywałby wynajmuj krótkoterminowego. Ograniczenia dotyczą raczej prowadzenia działalności gospodarczej z domu.

Wspólnota mieszkaniowa Marina Home Owners’ Association i przedstawiciele dewelopera mają się spotkać 27 sierpnia. MA być wtedy wybrany zarząd osiedla. Drugim punktem programu jest dyskusja na temat wynajmu krótkoterminowego.

Fahie mówi, że już nigdy nie zdecyduje się na dom na osiedlu, na którym jest wspólnota mieszkaniowa. Dla niego to forma nękania. Nie wie jeszcze, co zrobi z domem, ale podejrzewa, że ze sprzedażą nie będzie problemów. Oferowano mu już prawie 900 000 dol.