W Ontario palenie papierosów elektronicznych przez osoby poniżej 19 roku życia jest nielegalne. Nie oznacza to jednak, że młodzież nie ma szans na kupienie takich produktów.

Jane Neville była w szoku, gdy odkryła, że jedna z jej córek-bliźniaczek w wieku 13 lat używa nikotyny w formie wziewnej. Okazało się, że do szkoły jej córek wszedł jakiś mężczyzna, który sprzedawał dziewczynkom papierosy elektroniczne. Córka Neville miała w domu sześć takich zestawów. Teraz dziewczyna ma lat 15 i mówi, że już nie pali. Dla Jane niepokojące jest, że w ogóle miała dostęp do takich używek. Nie tylko jej nastoletnia córka zaczęła w młodym wieku palić e-papierosy. CBC Toronto rozmawiało z kilkoma rodzicami, którzy zetknęli się z tym samym problemem. Dzieci często nie miały najmniejszego problemu, by kupić papierosy w sklepach narożnych albo sklepach zajmujących się wyłącznie sprzedażą nikotyny w płynie i akcesoriów do niej.

Przedstawiciele służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych coraz częściej mówią o rosnącej liczbie chorób układu oddechowego wśród nastolatków i osób dorosłych, które używały papierosów elektronicznych. W Kanadzie nie zgłaszano jeszcze przypadków rozwoju ostrej choroby płuc w następstwie stosowania nikotyny w formie wziewnej, ale lekarze są zaniepokojeni, mówi dr Akshay Bagai, dyrektor kardiologicznego oddziału intensywnej terapii w St. Michael’s Hospital w Toronto. To, że nikt nie zgłasza takich chorób, wcale nie znaczy, że ich nie ma. Bagai przypomina, że zdecydowana większość produktów do inhalacji zawiera nikotynę, czyli tę samą substancję, która występuje w papierosach. Nikotyna uzależnia, poza tym dowiedziono, że hamuje rozwój mózgu osób młodych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Z kanadyjskich badań, których wyniki opublikowano w tym roku, wynika, że używanie e-papierosów przez nastolatków wzrosło o 74 proc. w ciągu zaledwie jednego roku.

Rząd federalny zalegalizował papierosy elektroniczne w maju 2018. Uzywka podlega regulacjom we wszystkich prowincjach poza Alberta i Saskatchewan. W czerwcu Canadian Cancer Society domagało się podniesienia wieku uprawniającego do zakupu produktów tytoniowych i e-papierosów do 21 lat, wprowadzenia ograniczeń reklamowania tego typu produktów oraz przeniesienia sprzedaży smakowych produktów wziewnych do sklepów tylko dla dorosłych.