Liberałowie obiecują seniorom dodatkowe wsparcie finansowe, ale oficjalnie nie ujawniają, ile to będzie kosztować resztę społeczeństwa. Justin Trudeau powiedział w Fredericton, że jeśli wyborcy jeszcze raz obdarzą go zaufaniem, to zwiększy o 10 proc. wypłaty z tytułu Old Age Security (OAS) dla osób po 75 roku życia oraz o 25 proc. wypłaty z Canada Pension Plan (CPP) dla wdów i wdowców. Partia liberalna podaje, że przeciętny Kanadyjczyk, który skończy 75 lat, będzie dostawał o 729 dolarów więcej w skali roku. Dzięki temu 20 000 seniorów wyjdzie z biedy.

Podwyżka miałaby nastąpić w lipcu 2020 roku. Ma podlegać waloryzacji. Jej wysokość będzie zależna od wysokości dochodu, a najwyższą kwotę mieliby dostawać seniorzy z dochodem poniżej 77 580 dol. na chwilę obecną.

Dodatkowy zasiłek dla wdów i wdowców, w kwocie do 2080 dol. rocznie, byłby wypłacany w ramach CPP i Quebec Pension Plan (QPP).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Pytany o to, czy w związku z zapowiadanymi podwyżkami Kanadyjczycy będą musieli płacić wyższe składki na ubezpieczenia społeczne, Trudeau unikał udzielenia jednoznacznej odpowiedzi. „Na ten temat będziemy jeszcze rozmawiać z prowincjami”, odparł Trudeau.

„To właśnie seniorzy budowali Kanadę, w którą znamy i kochamy. Dlatego zasługują na to, by w na emeryturze żyć pełnią życia”.

Partia liberalna szacuje, że podwyżka OAS w roku 2020-21 będzie kosztować 1,63 miliarda dolarów, a w kolejnym – 2,56 mld. Są to jednak wyliczenia partii, a nie niezależna analiza parlamentarnego biura budżetowego. Nie jest to z resztą jedyna obietnica finansowa, której nie sprawdziło Parliamentary Budget Office. Liberałowie sami rozszerzyli zakres kompetencji PBO o sprawdzanie kosztów obietnic wyborczych, bo jak stwierdzili, Kanadyjczycy mają prawo poznać wiarygodną, bezpartyjną opinię i porównać programy różnych partii. Partie same wnioskują o sprawdzenie kosztów, nie jest to obowiązkowe.

Dyrektor PBO ds. planowania Sloane Mask, zapytana o to, czy biuro nadąża z analizą obietnic wyborczych, stwierdza, że póki co sobie radzi. Gdyby były jakieś problemy i opóźnienia, stosowany komunikat pojawiłby się na stronie internetowej PBO.