Lianna Makuch ma głęboki osobisty związek z historią Wielkiego Głodu, więc była oburzona gdy w tym tygodniu pojawiły się na Facebooku posty , w których wykładowca z Uniwersytetu w Albercie zaprzeczył  istnieniu tego ludobójstwa
Babcia Lianny Makuch ocalała z Hołodomoru.   96-letnia kobieta opowiadała horrory z czasów, gdy Związek Radziecki zagłodził miliony Ukraińców w wyniku głodu wywołanego decyzją Moskwy w latach 1932–1933.

Wykładowca Dougal MacDonald opublikował na facebooku post pt. „The Myth of the Holodomor”, w którym twierdzi, że to wydarzenie było sfabrykowane przez nazistów.

Ukraiński Kongres Kanadyjski, Ukraiński Kanadyjski Związek Studentów i lokalne Ukraińskie Towarzystwo Studentów wzywają do usunięcia  MacDonalda z uniwersytetu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

MacDonald jest wymieniony jako asystent wykładowcy, a w wyborach federalnych w 2019 roku był kandydatem partii marksistowsko-leninowskiej w Edmonton Strathcona.

Poglądy MacDonald nie reprezentują poglądów uniwersytetu, stwierdza tymczasem uniwersytet w oświadczeniu.

„Jako obywatel prywatny pan MacDonald ma prawo wyrazić swoją opinię, a inni mają prawo krytykować lub dyskutować o tej opinii” – głosi oświadczenie. „Tym bardziej, że nie wyraził tych poglądów w kontekście stosunku pracy z uniwersytetem.

„Uniwersytet uważnie monitoruje tę sprawę”.

 

W e-mailu napisał, że kontrowersje dotyczą kwestii wolności słowa.

Bohdan Klid, dyrektor ds. Badań w Konsorcjum Badawczo-Edukacyjnym Holodomor z University of Alberta, powiedział, że komentarze MacDonalda przypominały mu o zimnej wojnie.

„Tego rodzaju argumentów można było się spodziewać w radzieckiej propagandzie z lat 50., 60., 70. i wczesnych 80.”

Klid powiedział, że wśród naukowców panuje powszechna zgoda co do tego, że wydarzenie to było wywołane przez państwo głodem, za który odpowiedzialni byli Sowieci.

Holodomor jest uznawany za ludobójstwo przez 16 krajów ONZ, w tym Kanadę. Alberta upamiętniła Dzień Pamięci Hołodomoru 23 listopada.