Black Friday pozostawia w tyle Boxing Day. Kanadyjczycy coraz chętniej korzystają z czarnopiątkowych promocji, a Michael Leblanc, starszy doradca z Retail Council of Canada zauważa, że Black Friday doskonale wpasowuje się w lukę rynkową. Daje możliwość zrobienia zakupów na Święta, co bardziej przemawia do konsumentów niż rzucanie się w wir zakupów, gdy prezenty są już rozdane.

Retail Council of Canada po raz drugi przeprowadziło ankietę wśród Kanadyjczyków i 43 proc. respondentów stwierdziło, że planuje robić zakupy w Black Friday. Rok temu taką deklarację złożyło 40 proc. respondentów. Jeśli chodzi o Boxing Day, to plany zakupowe na ten dzień ma 34 proc. badanych.

Podobne badanie przeprowadziło Deloitte i wyniki niewiele się różniły. Jedna na trzy pytane osoby powiedziała, że wybierze się na zakupy 26 grudnia. Tyle samo ankietowanych stwierdziło, że ze względu na Black Friday i Cyber Monday zmieniło swoje poświąteczne przyzwyczajenia zakupowe.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wyniki sprzedaży z ubiegłych lat pokazują, że coraz więcej konsumentów skłania się ku zakupom na przełomie listopada i grudnia. Podczas zeszłorocznego Black Friday liczba transakcji dokonywanych kartami debit była o 6 proc. wyższa niż w 2017, podaje Moneris. Czarny piątek był dniem, w którym dokonano transakcji na najwyższą łączną kwotę. Jednocześnie Boxing Day odnotowuje tendencję spadkową. Interac Corp. również odnotował wzrost liczby transakcji w Black Friday w ciągu ostatnich trzech lat o ponad 4 proc. Z roku na rok rosła kwota zakupów.