Od 31 maja „zdecydowana większość” regionów Quebecu zacznie wyglądać trochę bardziej jak normalnie w ramach nowego, trzystopniowego planu ponownego otwarcia, zaprezentowanego we wtorek.

Tego dnia większość prowincji zostanie ogłoszona pomarańczową strefą: restauracje i siłownie będą otwarte – z pewnymi ograniczeniami – a licealiści powrócą na zajęcia w pełnym wymiarze godzin.

Dwa tygodnie później, do 14 czerwca, prowincja przejdzie do żółtej strefy. Rozpoczną się sporty zespołowe, a ludzie będą mogli ponownie odwiedzić inne gospodarstwo domowe. Bary otworzą drzwi, a nieco wcześniej, począwszy od 11 czerwca, otworzą się ich patia.

A pod koniec czerwca, gdy Quebec wejdzie do zielonej strefy, wejdą  jeszcze bardziej łagodne zasady. W pomieszczeniu będzie mogło się spotkać do 10 osób. Festiwale plenerowe będą mogły pomieścić do 2500 osób.

Niektóre środki nadejdą nawet wcześniej niż te trzy oficjalne kroki, wyjaśnili przywódcy prowincji na konferencji prasowej.

28 maja w całej prowincji skończy się godzina policyjna, restauracje będą mogły otwierać swoje patia, a ludzie będą mogli odbywać małe spotkania na świeżym powietrzu dla ośmiu osób na swoich podwórkach.

Premier François Legault chwalił mieszkańców Quebecu,  za wypełnianie „swoich obowiązków obywatelskich” i szybkie szczepienia, co pozwoliło prowincji przewidzieć, że trzy czwarte populacji zostanie zaszczepione pierwszą dawką – ponad tydzień wcześniej.

Większość działań dozwolonych w okresie letnim wydaje się również nadal wymagać masek, przynajmniej do czasu, gdy dana osoba otrzyma dwie dawki szczepionki.

Prowincja miała nadzieję, że do 24 czerwca zostanie zaszczepionych 75 procent populacji, ale wygląda na to, że osiągnie ten cel do 15 czerwca.

Około 5 do 10 procent mieszkańców Quebecu jest stanowczo przeciwnych pomysłowi szczepienia.   Młodzi ludzie okazali zaś bardzo duże zainteresowani szczepieniami

 
Tymczasem minister zdrowia Ontario zapowiedziała we wtorek, że plan ponownego otwarcia zostanie wkrótce opublikowany, zauważając, że współpracowała z Głównym Urzędnikiem Medycznym ds. Zdrowia i ekspertami medycznymi nad „Bezpiecznym i ostrożnym ponownym otwarciem Ontario”.

Christine Elliott nie ujawniła szczegółów, zauważając jedynie, że plan jest nieuchronny.

„Nie mogę podać więcej szczegółów na ten temat, ale będzie to wkrótce” – powiedział Elliott we wtorek.