Torontońska policja twierdzi, że będzie działać w sposób nowoczesny i strategiczny, jeśli tylko ratusz zwiększy jej budżet o 41 milionów dolarów. Szef policji Mark Saunders powiedział, że funkcjonariusze chcą być tam, gdzie są najbardziej potrzebni. Fundusze mają być przeznaczane na poprawę bezpieczeństwa publicznego, bezpieczeństwa pieszych, bezpieczeństwa na drogach oraz rozwój programu Neighbourhood Community Officer.

Proponowany budżet na rok 2020 zamyka się w kwocie 1,2 miliarda dolarów. Jest o prawie 4 proc. wyższy niż tegoroczny. 29 milionów z kwoty podwyżki to pieniądze przeznaczone na podwyżki płac zatwierdzone w ostatniej umowie zbiorowej. Reszta ma służyć pokryciu kosztów zatrudnienia 341 nowych policjantów, kosztów inwestycji i rozszerzenia policyjnych inicjatyw.

W latach 2017 i 2018 budżet torontońskiej policji nie był zwiększany.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Propozycję budżetu musi teraz zatwierdzić rada policyjna. Następnie budżet trafi pod głosowanie rady miasta do ostatecznej akceptacji. Burmistrz John Tory, który zasiada w policyjnej radzie, przyznał, że popiera wiele policyjnych inicjatyw. Zaznaczył, że proces konsultacji budżetu dopiero się zaczyna.