Właścicielka domu w Vancouverze o wartości 27 milionów dolarów wygrała w sądzie sprawę o niezapłacenie podatku od nieużytkowanej nieruchomości. Nieruchomość zalicza się do najdroższych w Kolumbii Brytyjskiej, ale Yi Ju He nie musi płacić ani centa, przynajmniej na razie. Groził jej podatek w kwocie 249 314 dol. Prowincyjny sąd najwyższy stwierdził jednak, że miasto pomyliło się podczas naliczania podatku i nakazał urzędnikom wykonanie nowej analizy.

Nieruchomość została nabyta przez Yi Ju He w 2015 roku. Rok później jej wartość została wyceniona na 26 789 000 dolarów, przy czym wartość budynku wynosiła zaledwie 10 000 dol. Według sądu He planowała rozbudowę domu, gdy składała formularz podatkowy do podatku od nieruchomości w 2018 roku. Właścicielka usuwała azbest, a rok wcześniej wnioskowała w mieście o wydanie różnych pozwoleń. Miasto mimo to nie przyznało jej prawa do wyjątku, a urzędnik zajmujący się oceną domów kwalifikowanych do podatku od pustostanów stwierdził brak dowodów na to, jakoby dom był opuszczony w celu prowadzenia prac remontowych lub budowlanych.

Wtedy He wystąpiła o ponowne rozpatrzenie sprawy przez specjalny trybunał. Zdaniem sądu trybunał bezpodstawnie odrzucił jej wniosek bez przesłuchania. Do tego sędzia zauważyła, że sam ratusz zauważył błędy proceduralne trybunału i nakazał rewizję sprawy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU