Wódz plemienia Sipekne’katik, Mike Sack, został aresztowany, gdy chciał rozpocząć połowy homarów w Nowej Szkocji. Oficerowie z federalnego ministerstwa rybołówstwa i oceanów oraz straż graniczna usunęli pułapki na homary zastawione w St. Mary’s Bay przez ludność rdzenną.

Sacka przewieziono do biura ministerstwa w Meteghan i zwolniono. Ministerstow nie podało szczegółowego powodu zatrzymiania i nie powiedziało, czy wódz powinien się spodziewać zarzutów kryminalnych.

Minister rybołówstwa, Bernadette Jordan, wcześniej nazywała poławianie homarów przez ludność rdzenną niedowzolonym i ostrzegała, że ministerstwo w końcu zacznie egzekwować prawo. W poniedziałek nie udzielała wywiadów.

Wódz Sack opowiadał, że był w Saulnierville, by rozpocząć plemienne połowy. Potem jechał do Digby i został zatrzymany przez przedstawicieli ministerstwa, którzy poruszali się nieoznakowanym czarnym pojazdem. Powiedziano mu, że jest aresztowany „za promowanie nielegalnego rybołówstwa. Potem zostałzwolniony bezwarunkowo, tak że zamierzał wrócić do Saulnierville i dalej wspierać prawo swojego plemienia do poławiania homarów. Dodał, że tu chodzi o wychodzenie z biedy jego plemienia i rozwój rybołówstwa plemiennego.

Licencje zostały wydane dla 13 łodzi, które najprawdopodobniej wypyłnęły w poniedziałek. Dotyczy to rybołówstwa opartego o traktaty z ludnością rdzenną, którego zasady są określane samodzielnie przez ludność z plemienia Sipekne’katik, ale nie są zatwierdzone przez federalne ministerstwo rybołówstwa i oceanów.

Członkowie plemienia łowili dotąd w ramach licencji FSC – „food, social and ceremonial” – które są regulowane przez ministerstwo, ale nie pozwalają posiadaczowi licencji na sprzedaż połowu. W piątek posiadacze licencji FSC powiedzieli, że je oddadzą, a zaczną korzystać z praw traktatowych i sprzedawać złowione homary.