Pierre Poilievre wyrzucony z Izby Gmin za nazwanie Trudeau „stukniętym” i „ekstremistą”

Lider konserwatystów Pierre Poilievre został we wtorek wyrzucony z Izby Gmin po tym, jak odmówił przeprosin za nazwanie premiera Justina Trudeau serią nieparlamentarnych słów, takich jak „świr” i „ekstremista”.

„To był wyjątkowy dzień” – powiedział spiker Greg Fergus po wyrzuceniu z izby zarówno Poilievre, jak i konserwatywnej posłanki Rachel Thomas.

 

Dramat rozpoczął się, gdy Trudeau i Poilievre zaczęli wymieniać się ciosami, a premier argumentował, że Poilievre  flirtował z ekstremizmem, gdy w zeszłym tygodniu widziano go w pobliżu logo grupy Diagolon.

Jednak konserwatywna posłanka Rachael Thomas była pierwszą parlamentarzystką wydaloną we wtorek, kiedy określiła sposób, w jaki Fergus zachował się w Izbie, jako „haniebny” i odmówiła wycofania się i przeproszenia za komentarz.

„Kwestionowanie przewodniczącego jest sprzeczne z zasadami obowiązującymi w tej Izbie” – powiedział Thomasowi, który powtórzył, że Fergus zachował się „haniebnie”. Wkrótce potem Fergus ją wyrzucił.

Atmosfera się ponowie pogorszyła, gdy Poilievre nazwał premiera Justina Trudeau „szurem”, ponieważ jego rząd nie zatwierdził jeszcze wniosku rządu Kolumbii Brytyjskiej o ograniczenie polityki dekryminalizacji nielegalnych narkotyków.

Nieparlamentarny język sprawił, że Fergus zerwał się na równe nogi i natychmiast udzielił reprymendy przywódcy konserwatystów, podczas gdy ławy konserwatystów wiwatowały na cześć przywódcy.

„Dzisiaj dzieje się kilka rzeczy, które są nie do zaakceptowania i proszę wszystkich członków, aby się opanowali” – powiedział Fergus, a następnie poprosił Poilievre’a o wycofanie określenia „wacko”.

Poilievre zgodził się tylko w połowie, twierdząc, że zastąpi słowo innym nieparlamentarnym określeniem Trudeau: „ekstremista”.

Fergus przerwał Poilievre’owi w połowie zdania i ponownie zażądał, aby Poilievre „po prostu” wycofał swój ostatni komentarz na temat Trudeau.

Wymiana zdań między coraz bardziej sfrustrowanym,  Fergusem trwała nadal, podczas gdy Poilievre odpowiadał na prośby Fergusa o wycofanie komentarzy, zmieniając swój opis Trudeau na „wariat”, „radykał” i „ekstremista”.

Po tym, jak Poilievre zignorował ostatnie ostrzeżenie Fergusa, ten przeczytał oświadczenie usuwając przywódcę konserwatystów z sali.

„Panie Poilievre, muszę pana wyprosić za zlekceważenie autorytetu przewodniczącego. Zgodnie z udzielonym mi pełnomocnictwem… nakazuję panu wycofać się z Izby i od jakiegokolwiek udziału w debacie w drodze wideokonferencji do końca dzisiejszego posiedzenia” – powiedział Fergus.

Przywódca konserwatystów opuścił izbę, a za nim powoli cały jego klub.

„Dzisiaj mówca liberałów ocenzurował mnie za określenie polityki Trudeau w zakresie twardych narkotyków jako wariackiej” – napisał w X Poilievre. „To polityka wariata prowadzona przez wariata premiera, który niszczy ludziom życie”.