Czy początek końca?

Od  roku są różne rozmowy Łukaszenki z Putinem oraz ekspertów na temat integracji obu państw. Łukaszenko wije się jak piskorz, bo mu nie odpowiada jakakolwiek druga pozycja w zjednoczonym państwie,  co oferuje Putin.

70 % obywateli Białorusi akurat w tym jest zgodnych z wielkorządcą kraju i w trzy poprzednie niedziele były demonstracje w śródmieściu Mińska przeciw integracji.

28 grudnia Łukaszenko dał wywiad redaktorowi dziennika Echo Moskwy, gdzie zachwalał rolę swego kraju przeciw zapędom NATO, ale było to jakby wypowiedzenie wojny sąsiadowi, co nie może przejść bez reakcji Putina.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W niedzielę 29 grudnia były kolejne dwie manifestacje po 200 – 300 osób i okazuje się, że już aresztowano sporo osób.

Może nim pójdzie Goniec do druku sytuacja zmieni się totalnie. Obawiając się o swą skórę, za wiedzą czy bez wiedzy Moskwy, Łukaszenko w nocy z dziećmi i nową lubą czmychnie w siną dal.

Co dalej?

Jak przewidywał dziennikarz ukraiński Dawid Gordon, spotkanie w Paryżu Putina, Merkel, Macrona i Zieleńskiego praktycznie nic nie dało. Tym wszystkim co krzyczą o ukraińskim Krymie przypomnę, że jeszcze nie tak dawno był tylko „rosyjski”, a Chruszczow, ot tak, go podarował Ukrainie, ćwierć wieku temu, zaś Ukraińcy nie stanowią tam nawet 35% ludności.

Krym nie jest kaczką co złote jaja składa, ale ma znaczenie strategiczne dla Rosji. Czy warto oń prowadzić dalej wojnę, na szczęście obecnie mało krwawą, ale kosztowną.

Jest jeszcze sprawa Doniecka i Ługańska, które miały zawsze tendencje odśrodkowe.

Można by je znów połączyć z Ukrainą, ale trzeba dać pewną autonomie na co mało kto w Kijowie się chce zgodzić, więc naród dokłada do obecnej sytuacji.

Dawid Gordon powiedział, że on by wszystkim ludziom z Krymu, Doniecka i Lugańska dał, z pomocą USA i UE, mieszkania, by przenieśli się centralnej Ukrainy. A te części Ukrainy, które nie obejmuje dziś władza w Kijowie niech robią co chcą i na co im zezwoli… Moskwa.

No cóż, innego wyjścia ja też nie widzę,  a koszt tych domów zapewne sporo mniejszy niż dalsza niekoniecznie zimna wojna.

Pytanie czy Panu Zieleńskiemu starczy odwagi próbować to wprowadzić w życie oraz czy zgodzą się na to jego zachodni sojusznicy?

Urodziny Mistrza Adama

Co roku w Wigilię i dzień urodzin Adama Mickiewicza ks prałat Władysław Zawalniuk, proboszcz kościoła św. Szymona i św. Heleny organizuje w Mińsku fetę pod Jego pomnikiem. Śpiewamy kolędy, deklamuje się Jego wiersze,  potem dzielimy się opłatkami i pokrzepiamy gorącą herbatą z bułeczkami.

Oczywiście, ta impreza jest pod czułym okiem stróży porządku, którzy z zasady odmawiają poczęstunku, które im ofiaruję.


Wigilia 1944 r.

Spędziłem ją w majątku Topola, niegdyś należącym do Reja z Nagłowic, a wówczas do pani Tekli z Łopacińskich Konarskiej, której mąż Ksanek, przyjaciel mego Ojca i Stryja był w polskim wojsku w Egipcie.

Wigilia była wspaniała, przy obficie zastawionym, prawie jak przed wojną stole, zasiadło z 24 osoby.

Ja podrzucony tam przez Matkę kilka miesięcy przedtem, troje wysiedlonych z Warszawy, oficer niemiecki i oficjalny praktykant rolniczy, a w rzeczywistości rezydent AK.

Po kolacji śpiewaliśmy kolędy. Mój rówieśnik Henio Konarski dostał swój pierwszy zegarek, a frajda była przednia.

Była to ostatnia wigilia przechodzącej do historii epoki ziemiaństwa.

13 stycznia sowiecki lotnik zbombardował pałac, zginęły panie wysiedlone z Warszawy, nauczyciel, który nas uczył, kobieta ze wsi, która przyszła by jej zabandażować palec, a siedmioletni warszawiak stracił stopę.

Gotuję i nie … truję

Wspomniana uprzednio urocza Elena Łukasz, za Janukowicza minister sprawiedliwości. Występuje sporo razy w TV z krytyką Zieleńskiego. Osobno ma programy kulinarne w TV i internecie. Uczy co i jak przyrządzać ale między krojeniem marchwi a smażeniem mięsa wypowiada ciekawe uwagi na temat polityki ukraińskiej. Ten konglomerat bardzo mi się podobał i każdemu go polecam.

Czy przeprosi

Nie tylko ja mam pretensje do noblistki o oskarżenie Polaków o posiadanie niewolników i mordowanie Żydów. Nie przeprosiła dotąd za swe słowa, więc wielu Polaków i ja ma do niej uraz.

„Gentelmeni z ABW”

13 grudnia u.r. był napad siłowników ABW na ex księdza Jacka Miendlara świadczący o schamienia polskich służb. W stosunku do mnie służby Białorusi zachowywały się, jak lordowie. Nie nachodzili mnie drągale w kominiarkach z kałaszami, a przyjechał tylko major samochodem osobowym. Po aresztowaniu nie byłem skuwany, gdy odwieziono mnie do pudła i nie robiono u mnie godzinami rewizji.

Innym razem zaproszono mnie do biura milicji w mym domu, gdzie uprzejmie poinformowano mnie bym nie pisał w wydawanym przez się dwutygodniku niczego co by władze obrażało, bo zostanę z kraju wydalony.

Inna sprawa, że podrzucono mnie elektryczną maszynkę do golenia z materiałem wybuchowym, czyli chciano mnie posłać na łono Abrahama, ale nie robiono cyrku.

Nowy biurokrata

Będziemy robić wszystko, jako rząd, żeby łączność Polaków z Polską, gdziekolwiek oni są, była jak najbardziej ścisła – mówił premier, zwracając się do przedstawicieli Polonii. Powołujemy dziś Pełnomocnika, żeby Polska jeszcze lepiej służyła Wam oraz Waszym relacjom z naszym pięknym krajem – kontynuował.

Jesteście widocznym dowodem na to, jak piękną kulturę ma Polska – dodał premier.

Moje pytanie czy nie wystarcza premierowi już prezes Wspólnoty Polskiej ?

Rafał Ziemkiewicz:

Polacy nie muszą się wstydzić przedwojennego antysemityzmu w Polsce. Na tle antysemityzmów na Zachodzie dowodzi po prostu ogromnej moralnej przewagi Polaków nad narodami na Zachodzie. Polska wrogość do Żydów wynikała z konfliktów ekonomicznych. To też twierdzi prof. Antony Polonsky podając, że polski antysemityzm był mniejszy niż czeski czy węgierski, gdzie było dwa razy mniej Żydów.

Powstanie II RP wyzwoliło masy ludowe z ucisku, i to zagroziło interesom Żydów, którzy monopolizowali handel i rzemiosło. Polacy, jeśli chcieli wyzwolić się z biedy, musieli z żydowskimi wyzyskiwaczami walczyć. Dodatkowo konflikt Polaków z Żydami wynikał z tego, że zaborcy przesiedlali Żydów ze swoich rdzennych ziem na ziemie polskie.

Polscy antysemici nie dążyli do zabijania Żydów, tylko do równouprawnienia Polaków, do odebrania Żydom przywilejów. „Nawet w antysemityzmie przejawiała się nasza moralna wyższość nad innymi narodami”.

Polska a Ukraina

Obecne relacje Polski z Ukrainą są tylko podrzędnym elementem amerykańskiej polityki wobec Rosji i politycy ukraińscy mają tego świadomość. Polska ma dawać i nic nie gadać. Polska daje – dała 4 mld zł – i się nie tylko nie wtrąca, ale jeszcze pozwala się upokarzać.

Powstanie Listopadowe

W internecie są trzy filmiki autorstwa posła Grzegorza Brauna z 2016 o Powstaniu Listopadowym. Bardzo ciekawe tylko kto ma tyle czasu, by ponad dwie godziny je oglądać.

Trump do Żydów

„Wielu z was działa na rynku nieruchomości, znam was doskonałe, jesteście brutalnymi zabijakami, a nie miłymi ludźmi, ale musicie na mnie głosować. Nie macie innego wyjścia”.

Aleksander Pruszyński