Z inicjatywy strony ukraińskiej Władimir Putin przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Władimirem Żeleńskim. Omówiono różne aspekty rozwiązania konfliktu wewnątrz ukraińskiego – czytamy na oficjalnych stronach prezydenta Rosji.

Prezydent Rosji podkreślił znaczenie pełnego i bezwarunkowego wdrożenia „zestawu środków” porozumienia mińskiego oraz decyzji przyjętych na szczytach w „formacie normańskim”, w tym w Paryżu 9 grudnia 2019 r.

W związku ze znanymi wypowiedziami przedstawicieli ukraińskiego kierownictwa Władimir Putin bezpośrednio podniósł kwestię, czy Kijów zamierza faktycznie wdrożyć porozumienia mińskie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Poruszono także kwestie związane z utrzymaniem stabilnego zawieszenia broni, dalszym wycofywaniem sił i sprzętu na linii demarkacyjnej  oraz pracami rozminowywania.

Wyrażono gotowość do kontynuowania wysiłków na rzecz uwolnienia i wymiany osób zatrzymanych w związku z konfliktem.

W kontekście zbliżającej się 75. rocznicy Wielkiego Zwycięstwa strona rosyjska podkreśliła wkład wszystkich narodów ZSRR w klęskę nazistowskich Niemiec i wskazała na niedopuszczalność wypaczenia prawdy historycznej o wydarzeniach II wojny światowej.

Ponadto Władimir Putin złożył kondolencje z powodu śmierci obywateli Ukrainy 13 lutego w wypadku drogowym w obwodzie pskowskim.