Ministerstwo Sprawiedliwości USA przedstawiło kolejne zarzuty wobec chińskiego giganta technologicznego Huawei i kilku spółek zależnych. Oskarżył firmę o plan kradzieży tajemnic handlowych od konkurentów w USA – ogłosili w czwartek prokuratorzy federalni.

Huawei oskarżany jest także o to, że dostarczył Iranowi sprzęt, który umożliwił inwigilację uczestników antyrządowych demonstracji w Teheranie w 2009 roku, a także próbował ukryć interesy, które robi w Korei Północnej, pomimo nałożonych na ten kraj sankcji gospodarczych.

Chińskie MSZ oskarżyło rząd USA o “ekonomiczne cybernękanie” i niewłaściwe wykorzystanie kwestii bezpieczeństwa do “prześladowania chińskich firm”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Huawei wcześniej oskarżano o okłamywanie banków w sprawie transakcji, które naruszały sankcje ekonomiczne nałożone na Iran.

Osobną sprawę dotyczącą kradzieży tajemnic handlowych przez Huawei wnieśli prokuratorzy federalni w Seattle. Jak twierdzą, Huawei rekrutował pracowników konkurencyjnych firm, żeby wykraść ich własność intelektualną. Oferował też premie w zamian za najcenniejsze wykradzione informacje. Jednym z celów kradzieży miało być oszczędzanie na kosztach badań.

Akt oskarżenia pokazuje również, jakie kroki podejmowała firma, żeby ukryć swoje kontakty biznesowe z Iranem i Koreą Północną.

Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang podczas briefingu stwierdził, że Stany Zjednoczone wykorzystują swoją władzę do “prześladowania chińskich firm bez dowodów na jakiekolwiek wykroczenia. “Taka praktyka jest haniebna i niemoralna i jest poniżej poziomu dla tak ważnego kraju jak Stany Zjednoczone” – powiedział Geng.