Minister zdrowia Jean-Yves Duclos prosi Kanadyjczyków planujących wyjazd za granicę, aby odwołali swoje podróże, ponieważ wysoce zakaźny wariant Omicron rozprzestrzenia się na całym świecie.

Aby zapobiec infekcjom związanym z podróżami  rząd federalny zmienił swoje oficjalne wytyczne, aby doradzić Kanadyjczykom, aby na razie unikali wszelkich niepotrzebnych podróży poza granicami kraju.

Ponieważ dziesiątki tysięcy Kanadyjczyków planuje wyjazdy za granicę w nadchodzących tygodniach, nowe zalecenia mogą zagrozić wielu planom urlopowym i unieważnić niektóre polisy ubezpieczeniowe.

Poniżej kontynuacja tekstu

Przyznając, że wprowadzenie nowego zalecenia tak blisko Świąt Bożego Narodzenia jest „drastycznym” posunięciem, Duclos powiedział, że działa teraz, ponieważ „boi się” a sytuacja z Omikronem szybko się zmienia. Tempo rozprzestrzeniania się jest „ogromne”,  a Kanadyjczycy mogą znaleźć się w potrzasku, jeśli inne kraje nałożą środki blokujące lub ograniczą loty.

„Sytuacja za granicą jest już tragiczna w wielu miejscach i bardzo szybko się pogorszy, więc obawiamy się, co może się z nimi stać, jeśli ktoś opuści Kanadę” – powiedział Duclos.

 

Oprócz nowego ostrzeżenia dotyczącego podróży, Duclos zapowiedział, że Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (PHAC) zwiększy obowiązkowy program testowania osób przylatujących na lotniskach w kraju, aby „przetestować jak najwięcej podróżnych”.

Zapytany, czy program testowania po przybyciu zostanie zastosowany wobec osób przybywających z USA, minister transportu Omar Alghabra powiedział, że rząd „nieustannie dokonuje ponownej oceny” sytuacji.

Zapytany, czy rząd rozważy przywrócenie programu hotelowej kwarantanny –  Duclos powiedział, że „wszystkie opcje są na stole”. Na razie, powiedział, rząd tylko odradza podróżowanie, ale wkrótce może wprowadzić inne środki.

Biorąc pod uwagę istniejące wymagania dotyczące badań przed wyjazdem i mandat dotyczący szczepień, dane PHAC sugerują, że bardzo niewielu powracających podróżnych rzeczywiście uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.

WestJet, jedna z największych linii lotniczych w kraju, stanowczo potępiła nowe zalecenia w środowym oświadczeniu  stwierdzając że decyzja rządu „nie jest oparta na nauce i danych”.

„Podróże lotnicze są najbardziej sprawdzoną   czynnością konsumencką w Kanadzie. Każda osoba podróżująca za granicę jest testowana średnio dwa razy podczas całej podróży” – powiedział Harry Taylor, prezes i dyrektor generalny linii lotniczych.

WestJet wzywa rząd do publicznego udostępnienia danych dotyczących COVID-1,  które zostały wykorzystane do ponownego wprowadzenia tych obostrzeń.

Taylor powiedział, że  zalecenie dotyczące podróży, które pojawiają się zaledwie 10 dni przed Bożym Narodzeniem, spowodują „niepotrzebne zakłócenia” i „chaos” w branży turystycznej.

Rozmawiając wcześniej z dziennikarzami, Trudeau powiedział, że Kanadyjczycy muszą być ostrożni przy planowaniu świąt.