W piątek świat przygotowywał się na pandemię koronawirusa, ponieważ rozwiały się nadzieje, że choroba może zostać powstrzymana przez Chiny, – a inwestorzy zaczęli wyprzedawaći akcje w oczekiwaniu na globalną recesję.

Korea Południowa zgłosiła 315 kolejnych przypadków wirusów, co zwiększyło jej liczbę w ciągu dnia do 571, a łączna liczba infekcji do 2337. Po raz pierwszy jej dzienny wzrost przekroczył wzrost w Chinach kontynentalnych, które zgłosiły 327 nowych przypadków – dzięki czemu ich liczba wzrosła do ponad 78 800, a liczba zgonów wyniosła prawie 2800.

Azjatyckie rynki akcji dołowały w piątek w związku z rozprzestrzenianiem się lęku przed wirusemi, pogarszając globalną sytuację po tym, jak Wall Street przeżyło w czwartek największy jednodniowy spadek od dziewięciu lat. Ogółem koronawirus zmniejszył wartość akcji na rynkach o 5 bilionówe dolarów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Inwestorzy byli do tej pory przekonani, że choroba, która pojawiła się w Chinach w grudniu, może być pod kontrolą. Jednak wybuchy epidemii we Włoszech, Korei Południowej i Iranie podsycają obawy, że wirus zmienia się w globalne zagrożenie, które może znacząco wpłynąć na handel i przemysł.

Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że opracowanie szczepionki zajmie co najmniej rok .