„Jesteśmy w  niestabilnej fazie pandemii” – mówi dr Allison McGeer, mikrobiolog i ekspert ds. chorób zakaźnych w Sinai Health w Toronto

Problem polega na tym, że znajdujemy się w tej naprawdę niestabilnej fazie pandemii, w której pojawiają się nowe przypadki, urzędnicy zdrowia publicznego nie są pewni, jakie właściwe interwencje mogą ją spowolnić i rozłożyć w czasie, abyśmy mogli zarządzać opieką zdrowotną  – dodaje McGeer

Oto odpowiedzi  ekspertów  na niektóre z najważniejszych pytań:

W przyszłym tygodniu jest przerwa marcowa. Czy Kanadyjczycy powinni podróżować?

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Z pewnością powinniśmy unikać podróży do krajów, w których występuje duża aktywność koronawirusów. Od czwartku Chiny, Iran, Włochy, Korea Południowa i Japonia zostały wymienione jako miejsca, do których w ogóle nie należy jeździć lub też gdzie wyjazd wymaga szczególnych środków ostrożności. Ostrożność jest też wskazana w przypadku   kilku innych krajów, w tym  Francji, Hiszpanii, Niemiec  i Singapuru.

Co z podróżami po Kanadzie?
W Kanadzie nadal nie mamy zbyt wielu transmisji społecznościowych – wyjaśnia  McGeer, więc ryzyko zarażenia COVID-19 jest wciąż stosunkowo niskie – ale to może się zmienić wraz ze wzrostem liczby przypadków.

Co z wyjazdem do USA?
Wyjazdy do USA są obecnie nieprzewidywalne. Nadal nie przeprowadzają zbyt wielu testów, więc trudno powiedzieć, co się tam dzieje.

Health Canada nie wydało żadnych porad dotyczących podróży do USA, ale w Kolumbii Brytyjskiej, lekarz prowincyjny dr Bonnie Henry zajęła ostrzejsze stanowisko  „zdecydowanie odradzając” podróże poza Kanadą – w tym do USAą dodała, że ​​każdy mieszkaniec BC, który podróżuje poza Kanadą, powinien pozostać w domu  przez 14 dni po powrocie.

McGeer uważa, że obecne ryzyko zarażenia się w USA wynosi prawdopodobnie mniej niż jeden procent. Jeśli 50 000 osób pojedzie w marcu do USA, a 0,5% z nich zostanie zainfekowanych, to w Kanadzie będziemy mieli 250 nowych przypadków.

Po co zakazy podróży i kwarantanny?
Dowody wskazują, że zakazy podróży i kwarantanny nie zatrzymają choroby, ale mogą ją opóźnić. 

Ostra kwarantanna w Chinach, gdzie nowy koronawirus został po raz pierwszy wykryty i stał się epidemią, kupiła czas reszcie świata, w tym Kanadzie, od około trzech tygodni do miesiąca, aby przygotować się na nadejście epidemii.

Co powinieneś zrobić, jeśli masz gorączkę, kaszel lub duszności?
Gorączka, kaszel i duszności mogą być objawami COVID-19 – ale są to również objawy sezonowej grypy i innych chorób układu oddechowego, które są powszechne o tej porze roku.

Zadzwoń do lokalnej publicznej jednostki zdrowia, jeśli:

  • Masz nawet łagodne objawy i podróżowałeś gdziekolwiek.
  • Zostałeś narażony na kontakt z osobą, o której wiadomo, że została zainfekowana.

Jeśli masz objawy i martwisz się z jakiegokolwiek innego powodu, że możesz mieć COVID-19, możesz zadzwonić do ośrodka zdrowia publicznego, ale możesz również zadzwonić do prowincyjnej  służby telezdrowia lub lekarza, aby porozmawiać o swoim ryzyku.

https://www.ontario.ca/page/get-medical-advice-telehealth-ontario

 

W czwartek rząd Ontario – prowincja, która ma obecnie największą liczbę przypadków COVID-19 – ogłosił, że otwiera w niektórych szpitalach w rejonie Wielkiego Toronto i Ottawy wydzielone ośrodki oceny medycznej w celu prowadzenia badań koronawirusowych i doda ich więcej w nadchodzących tygodniach.

Oczekuje się, że odciąży to izby pogotowia, gdzie  zaobserwowano skok w liczbie osób przybywających na badania COVID-19, a także pomoże oddzielić potencjalnie zainfekowanych ludzi od innych pacjentów.

Podczas oczekiwania na wyniki testu powinieneś się izolować.

Jeśli wynik testu dla COVID-19 będzie pozytywny, będziesz musiał poddać się kwarantannie przez 14 dni.

Ważne jest, aby pamiętać, że większość osób, które otrzymały COVID-19, będą miały jedynie łagodne do umiarkowanych objawy. W przypadku innych, zwłaszcza osób w podeszłym wieku lub mających osłabiony układ odpornościowy, COVID-19 zagraża życiu.

Dlatego tak ważne jest, aby każdy, kto ma kaszel, gorączkę, duszności – lub źle się czuje – został w domu i nie szedł do pracy, dopóki nie poczuje się lepiej.

Ta epidemia będzie bardzo wymagająca dla naszego systemu opieki zdrowotnej – twierdzi McGeer. Łóżka na oddziałach intensywnej terapii i respiratory są prawdziwym wyzwaniem dla Kanady, ponieważ nie mamy ich zbyt wiele w zapasie.

COVID-19 w domach opieki długoterminowej jest również dużym problemem, ponieważ tam wybuch może mieć katastrofalne następstwa.

Czy powinniśmy nosić maskę, aby się chronić?
Jeśli nie jesteś chory, odpowiedź brzmi „nie”. Nie ma dowodów, że noszenie maski ochroni  przed zarażeniem. Ale jeśli jesteś chory, istnieją pewne dowody, że noszenie maski pomoże zmniejszyć liczbę wirusów wokół ciebie, potencjalnie chroniąc innych.

Co należy zrobić, jeśli jesteś zarażony i mieszkasz z kimś?
Badania nad grypą wykazały, że ludzie mieszkający razem mogą zmniejszyć transmisję, jeśli trzymają się co najmniej dwa metry od siebie i starannie myją ręce, i jeśli chora osoba nosi maskę.

Ale jeśli jest to naprawdę mała przestrzeń ze wspólną łazienką, niezainfekowana osoba powinna rozważyć możliwość wyprowadzki na jakiś czas, jeśli to możliwe.

Jak długo ktoś jest zarażony COVID-19?
McGeer odpowiada, że to temat badań. Minie prawdopodobnie miesiąc, zanim eksperci będą w stanie odpowiedzieć na to pytanie z całą pewnością.

Czy można przenosić koronawirusa, jeśli nie ma objawów?
Na całym świecie mamy opisy okoliczności, w których ludzie bezobjawowi wydają się przekazywać wirus.

Występuje kluczowe pytanie, na które naukowcy starają się odpowiedzieć: ile osób faktycznie ma infekcje bez objawów? Jeśli jest to wyjątkowo niski odsetek całkowitej liczby osób, które mają COVID-19, może nie warto się zbytnio martwić.

Kluczową kwestią jest to, czy ludzie bezobjawowi  rutynowo przenoszą wirus.

Czy wirus może żyć na powierzchniach poza ciałem?

W przeciwieństwie do bakterii wirusy nie rozwijają się poza ciałem. Ale są w stanie przetrwać. Zwykle zachowują dłużej aktywność na powierzchni, jeśli są otoczone płynem ustrojowym, takim jak ślina.

Ale aby cię zarazić, wirus musi wydostać się z powierzchni ciała – co oznacza dotknięcie go, a następnie przyłożenie ręki do oczu, nosa lub ust.

Kontakt z zarażonymi ludźmi, a nie przedmiotami, stanowi większe ryzyko.

Czy zakazywanie dużych zgromadzeń jest właściwym posunięciem?

Nie mieliśmy wcześniej COVID-19 – Te wysiłki są z konieczności  obarczone pewną dozą niepewności, ponieważ jest to nowy wirus. Ludzie starają się podejmować odpowiedzialne decyzje, aby zrobić wszystko, co mogą.

Jak długo to potrwa?
COVID-19 może stać się naszą  codziennością – jak grypa –  ale  najprawdopodobniej będzie to miało miejsce w rundach, a ta pierwsza prawdopodobnie potrwa co najmniej cztery miesiące.

Specjaliści od chorób zakaźnych mają nadzieję, że COVID-19 będzie zachowywał się, jak inne choroby układu oddechowego i zaniknie w okresie letnim – więc możliwe, że otrzymamy pewną ulgę, ale nikt nie jest tego pewien.

Nie wiemy, jak to się potoczy – przyznaje McGeer.

Jaka jest teraz podstawowa rada na temat COVID-19 w Kanadzie?
Musimy zdawać sobie sprawę, że nadchodzą zakłócenia naszego codziennego życia – powiedziała McGeer. W ciągu najbliższych tygodni i miesięcy niezwykle ważne jest podejmowanie środków zapobiegawczych, na które dzisiaj ludzie „wywracają oczy”.

Ważne jest też mycie rąk, pozostawanie w domu, gdy jest się chorym i kaszel w łokieć.

Trzeba pamiętać, że nie chodzi tylko o to, czy sami zachorujemy, ale o ochronę tych, którzy są wokół nas…

 

na pdst. CBC