Premier Justin Trudeau ogłosił pakiet 1 miliarda dolarów, aby pomóc Kanadyjczykom poradzić sobie ze skutkami pandemii COVID-19, a połowa z tych pieniędzy trafi do prowincji i terytoriów

Ogłoszenie pojawiło się zaledwie kilka godzin po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie nazwała globalne rozprzestrzenianie się wirusa pandemią.

Trudeau zapewnił, że rząd federalny „robi wszystko, aby pomóc Kanadyjczykom w globalnym kryzysie zdrowotnym. Pakiet obejmuje 275 milionów dolarów na dodatkowe badania, takie jak opracowanie szczepionek, i 200 milionów dolarów na federalne dostawy medyczne, wsparcie dla społeczności rdzennych i działania edukacyjne.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rząd federalny zrezygnuje również z tygodniowego okresu oczekiwania na wypłaty z tytułu bezrobocia, aby pomóc pracownikom i przedsiębiorstwom dotkniętym przez nowy koronawirus, i zbada inne środki wsparcia dotkniętych Kanadyjczyków, w tym wsparcie dochodów osób, które nie są uprawnione do świadczeń z tytułu choroby w ramach EI.

„Chcę, aby wszyscy premierzy i Kanadyjczycy wiedzieli, że wasz rząd jest tu dla was” – powiedział Trudeau. „Zadbamy o to, abyście mieli wszystko, czego potrzeba”.

Minister zdrowia Patty Hajdu powiedziała, że ​​ponieważ reakcja Kanady na COVID-19 od samego początku opierała się na danych naukowych, ogłoszenie pandemii przez WHO nie zmieni sposobu, w jaki rząd federalny podchodzi do wybuchu epidemii.

Zapytana, jaki procent populacji może być dotknięty wirusem, Hajdu wskazała na potencjalne wskaźniki infekcji dla wszystkich populacji, które eksperci ustalili na poziomie od 30 do 70 procent. Powiedziała, że ​​większość ludzi, którzy zarażą się wirusem, doświadczą jedynie łagodnych objawów, podobnych do przeziębienia lub grypy, i że to osoby starsze lub osoby z chorobami podstawowymi są narażone na największe ryzyko.

Dodała, że ​​fundusze przekazane prowincjom umożliwią im szybkie pozyskanie niezbędnego sprzętu, takiego jak respiratory, oraz że rząd bada możliwości pozyskania dodatkowych łóżek szpitalnych na wypadek „gwałtownego wzrostu” w przypadku, kiedy system będzie przytłoczony.

Hajdu powiedziała, że ​​rozmawia także z ministrem obrony Harjitem Sajjanem o tym, jak wojsko może pomóc w reakcji na wybuch pandemii.

Theresa Tam, dyrektor ds.zdrowia publicznego w Kanadzie, powiedziała, że ​​federalne i prowincjonalne władze ds. zdrowia przygotowują się do „szeregu scenariuszy”.

Powiedziała, że ​​to Kanadyjczycy muszą dbać o siebie nawzajem – szczególnie ci, którzy mogą być bardziej bezbronni, tacy jak osoby starsze lub osoby z dolegliwościami zdrowotnymi.

Kanada zgłosiła w środę 101 przypadków COVID-19:

39 w Kolumbii Brytyjskiej, w tym 2 pracowników służby zdrowia.
41 przypadków w Ontario.
14 przypadków w Albercie .
7 przypadków w Quebecu.