Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że w piątek o północy zawiesza wszystkie podróże z Europy do Stanów Zjednoczonych na 30 dni,  gdy próbuje walczyć z pandemią koronawirusa.

Trump obwinił Unię Europejską, że nie działała wystarczająco szybko, aby zająć się koronawirusem, i powiedział, że amerykańskie klastry koronawirusa zostały „zasiane” przez europejskich podróżnych.

„Wykonaliśmy ruch ratujący życie, podejmując wczesne działania wobec Chin” – ogłosił Trump. „Teraz musimy uczynić takie same kroki z Europą”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Trump powiedział, że ograniczenia nie będą dotyczyły Wielkiej Brytanii i że USA będą monitorować sytuację w celu ustalenia, czy połączenia mogą zostać ponownie otwarte wcześniej.

Trump następnie doprecyzował, że zawieszenie kontaktów nie dotyczy przesyłek cargo, ale wiele firm wskazuje, że loty pasażerskie również w wielu wypadkach obsługują przesyłki cargo.

W reakcji na te doniesienia Ottawa poinformowała, że Kanada nie pójdzie w ślady swego sąsiada.

Trump zapewnił, że rząd udzieli ulgi finansowej „dla pracowników chorych, poddanych kwarantannie lub opiekujących się innymi z powodu koronawirusa”.

USA odroczą płatności podatków dla niektórych osób prywatnych i fizycznych na trzy miesiące, aby zmniejszyć skutki wybuchu wirusa. Powiedział, że Small Business Administration udostępni również niskooprocentowane pożyczki firmom, aby pomóc im przetrwać trudny czas.

„To nie jest kryzys finansowy” – powiedział. „To tylko chwilowe wyzwanie, które wspólnie pokonamy jako naród i jako świat” – zapewnił.

Liczba potwierdzonych przypadków infekcji przekroczyła 1000 w USA, a Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że ​​globalny kryzys jest teraz pandemią.