Lider konserwatystów Erin O’Toole, pytany o to, czy dalej uważa, że premier Alberty Jason Kenney lepiej sobie poradził z pandemią niż rząd federalny, nie udzielił odpowiedzi. Sytuacja w Albercie robi się coraz trudniejsza. Justin Trudeau i Jagmeet Singh odnieśli się do nowych restrykcji wprowadzonych w Albercie.

O’Toole tymczasem stwierdził wymijająco, że w czasie kryzysu każda prowincja stara się znaleźć równowagę pomiędzy koniecznością ochrony zdrowia mieszkańców a potrzebami gospodarczymi. Wszystkie prowincje wprowadzają dostosowania do własnej sytuacji. “Tym, czego jednak zabrakło wszystkim prowincjom, jest odpowiedzialny partner w Ottawie. Trudeau walczy z ludźmi”, powiedział O’Toole w Staint John, N.B., dodając, że on będzie walczył dla ludzi, tak aby Kanadyjczycy nigdy nie byli zakładnikami wariantu Delta. Stwierdził, że teraz Kanadyjczycy nie zastanawiają się, dlaczego w Albercie przybywa pacjentów na intensywnej terapii, tylko dlaczego premier Trudeau ogłosił wybory właśnie w tym czasie.

Wcześniej O’Toole pozytywnie wypowiadał się o Kenneyu. Dawał do zrozumienia, że jego partia mogłaby uczyć się od rządu Alberty. Jesienią 2020 roku, przed rozpoczęciem masowych szczepień i przed zniesieniem większości ograniczeń covidowych, lider konserwatystów stwierdził, że premier Kenney radzi sobie lepiej niż rząd federalny.

W ostatnią środę Jason Kenney zwołał konferencję prasową, podczas której przeprosił za podejście swojego rządu do pandemii i przyznał, że nie był to właściwy sposób postępowania. Powiedział też, że większość pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii to osoby niezaszczepione.