Przestrzeń powietrzna nad Polską jest otwarta, ruch tranzytowy nad Polską odbywa się przez cały czas – podkreślił we wtorek rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś. Zastrzegł jednak, że niektóre loty muszą zostać wcześniej zgłoszone do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Dotyczy to takich samolotów, na których pokładzie znajdują się substancje niebezpieczne

Huptyś przekazał PAP, że w rosyjskich mediach pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące wydanego przez polskie władze zakazu przelotu rosyjskiego samolotu z pomocą do Włoch nad terytorium RP.

“Przestrzeń powietrzna nad Polską jest otwarta, ruch tranzytowy nad Polską odbywa się przez cały czas, ale niektóre loty muszą zostać wcześniej zgłoszone, by otrzymać zgodę na przelot nad terytorium RP. Strona rosyjska nie występowała o taką zgodę na przelot w tych dniach” – powiedział rzecznik.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Huptyś wyjaśnił, że zgodnie z prawem wcześniej musi zostać zgłoszona wola przelotu nad Polską np. “samolotu cywilnego, na pokładzie którego znajdują się substancje niebezpieczne”.

ULC wyjaśnił, że zgodnie z Prawem lotniczym, prezes ULC może wyrazić zgodę na lot tranzytowy nad Polską samolotu z materiałami niebezpiecznymi – niedopuszczonymi lub warunkowo dopuszczonymi do przewozu na pokładzie samolotu. Taka zgoda dotyczy tylko lotów międzynarodowych, wykonywanych tylko cywilnymi statkami powietrznymi. Dotyczy zarówno lotów z lądowaniem na terytorium RP, jak i lotów tranzytowych nad terytorium RP.

Zgonie z przepisami nawet substancje służące dezynfekcji, odkażaniu można zakwalifikować jako substancje niebezpieczne” – dodał rzecznik MI.

ULC dodał, że jest to rozstrzygane w momencie złożenia odpowiedniego wniosku np. przez linię lotniczą. Musi ona podać numer, kod substancji jaka będzie transportowana samolotem nad terytorium RP.

Resort infrastruktury przypomina, że zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem rządu ws. ogłoszenia na terytorium Polski stanu zagrożenia epidemicznego oraz NOTAM, od 15 marca 2020 roku zostały ograniczone międzynarodowe połączenia lotnicze z i do Polski, natomiast ruch tranzytowy nad Polską odbywa się cały czas.

Do Polski cały czas mogą wlatywać linie czarterowe z polskimi obywatelami na pokładzie oraz rejsy w ramach programu #LOTdoDomu. Zarówno ULC, jak i PAŻP nie ograniczają lotów humanitarnych i wykonywanych w celu ochrony ratowania życia lub zdrowia ludzkiego, a także cargo – zapewniło ministerstwo.

pap