Fake news! MSZ: Polska nie blokuje jakiegokolwiek transportu maseczek do Włoch. Wspieramy naród włoski Wczoraj media obiegła informacja jakoby Polska miała blokować transport maseczek do Włoch. Jak twierdzi polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jest to informacja nieprawdziwa

– Uwaga – #FakeNews. Dementujemy blokowanie przez Polskę jakiegokolwiek transportu maseczek do Włoch. Solidaryzujemy się i wspieramy naród włoski w tym jakże trudnym okresie. Zalecamy wszystkim ostrożność w korzystaniu z niezweryfikowanych źródeł informacji. – pisze Ministerstwo Spraw Zagranicznych
– Stop #Fakenews! Nie ma żadnego zatrzymanego transportu maseczek do Włoch! Weryfikowanie nieprawdziwych informacji i ich dementowanie odciąga właściwe służby od ich obowiązków więc solidarnie sprzeciwiajmy się plotkom i nieprawdzie! – komentuje Szymon Szynkowski vel Sęk sekretarz stanu w MSZ

Co twierdziły rosyjskie portale:

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

https://www.kp.ru/daily/27108/4183339/

– Польша не пропустила российские самолеты с помощью для Италии через свое воздушное пространство. Это подлость на уровне государственной политики, – прокомментировал в своем Твиттере председатель Комиссии Совета Федерации по информационной политике Алексей Пушков. – Тем более, что помощь шла в страну-союзницу Польши по ЕС и НАТО. России ни в чем не следует отныне идти навстречу Польше. Ни в чем.

https://zen.yandex.ru/media/qaz/kto-oni-posle-etogo-polsha-ne-propustila-rossiiskuiu-pomosc-v-italiiu-5e77ac09121d3b278c3ba48c?

 

https://topcor.ru/13750-sojuzniki-italii-ne-propustili-rossijskie-il-76-s-medpomoschju.html?

Польша, союзник Италии по «миролюбивому» блоку НАТО, не захотела открывать свое воздушное пространство для авиации «гибридного агрессора». Этим Варшава продемонстрировала Риму свою «безоговорочную солидарность». При этом вся Европа в едином порыве украшает подсветкой здания в цветах итальянского флага.

Lot  rosyjskich samolotów wojskowych odbywał się  na trasie nad Morzem Czarnym zamiast  najbardziej optymalną trasą przez Polskę i inne kraje Europy Wschodniej,

Wywołało to antypolskie komentarze w rosyjskim internecie:

W ramach pomocy i solidaryzowania się, Niemcy śpiewają „Felicitas” z balkonów. Francuzi dekorują Wieżę Eiffla w barwach włoskiej flagi.. A Polacy nie wpuszczają rosyjskich samolotów jako pomocy. Cóż, czy Polacy nie mogą być inni? Chyba nie, tyle nienawiści i jadu w decydentach, którzy budują między Rosją a Polską mur, nawet w tak tragicznych chwilach dla świata…. A w tym samym czasie z Rosji słychać piękne i wznosłe słowa! Hasła rosyjskiej pomocy dla Włoch.


Z Rosji do Rzymu przyleciał pierwszy z dziewięciu samolotów wysłanych z Moskwy ze specjalistami i sprzętem medycznym do walki z epidemią koronawirusa. Na lotnisku ekspertów z transportem pomocy powitał szef MSZ Włoch Luigi Di Maio.

To pierwsza tak wielka zagraniczna pomoc dla zmagających się z kryzysem Włoch.

Samolot transportowy Ił-76 wylądował na wojskowym lotnisku w Pratica di Mare. Na pokładzie wszystkich maszyn mają się znaleźć maseczki, wentylatory medyczne i inne urządzenia, a także kombinezony ochronne i testy diagnostyczne. Na kontenerach umieszczono nalepki z napisem “From Russia with Love”.

Przybywają też ekipy medyczne, doświadczone w walce z epidemiami.

– Włochy nie są same, a utrzymywanie pewnych przyjaźni się opłaca – powiedział szef włoskiej dyplomacji w telewizji RAI, komentując pomoc przysłaną z Rosji. Podkreślił też, że miliony maseczek zostaną przysłane z Chin, i już przywieziono je z wielu krajów świata. – Bez tej pomocy nie moglibyśmy stawić czoła temu kryzysowi – ocenił Di Maio.

Jak zaznaczył, Włochy potrzebują 100 mln maseczek miesięcznie.

W odpowiedzi na informacje, które podaliśmy polskie MI informuje