Jak już pisaliśmy zakłady pracy istotne dla gospodarki zaczęły wydawać zaświadczenia do okazania organom porządkowym. Na drogach pojawiać się zaczynają punkty kontrolne monitorujące przemieszczanie się mieszkańców

Losowo do kontroli policja zaczęła zatrzymywać samochody przekraczające granicę prowincji z Ontario do Quebecu ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rząd Quebecu ogłosił, że od godz. 12.00 w dniu 1 kwietnia policja zostanie rozmieszczona w regionie Outaouais w celu „ograniczenia niepotrzebnych podróży” między Ontario a Quebekiem.

W środowe popołudnie policja Surete du Quebec i Gatineau zorganizowały punkty kontrolne na moście Macdonald-Cartier i na moście Champlain. Punkt kontrolny został ustawiony na moście Alexandra wczesnym środowym wieczorem.
W oświadczeniu policja Gatineau stwierdziła, że ​​„celem tego nowego środka jest ograniczenie niepotrzebnych podróży między prowincjami i regionami z przyczyn związanych ze zdrowiem publicznym”.


Rząd Quebecu  zapewnia, że środki te nie dotyczą “kluczowych” pracowników, służby zdrowia i usług.

Policja Gatineau informuje na punktach kontrolnych policja oceni, czy podróż jest niezbędna, na przykład:

Do pracy, – ile  telepraca nie jest opcją
Na wizyty lekarskie lub opiekę, lub
z przyczyn humanitarnych

Każdy, kto wykazuje objawy COVID-19, niedawno podróżował lub był w bliskim kontakcie z osobą wykazującą objawy COVID-19, nie może opuścić swojego domu w Quebecu.

Kierowcy proszeni są o podporządkowanie poleceniom funkcjonariuszy

Środki te cieszą się poparciem władz federalnych.

Tymczasem burmistrz Ottawy  Jim Watson zapewnił, że Ottawa „nie ma planów” obsadzenia punktów kontroli po ontaryjskiej stronie mostów: „Nie planujemy przeprowadzania żadnych kontroli po naszej stronie rzeki”.