Jeśli liczba przypadków COVID-19 nadal będzie się zwiększać, niedobory siły roboczej mogą wpłynąć na dostawy żywności i podważyć krytyczną infrastrukturę Kanady, ostrzega wewnętrzna notatka informacyjna rządu uzyskana przez CBC News.

Dokument przygotowany przez Public Safety Canada mówi, że przyspieszenie zachorowań wśród Kanadyjczyków może powodować niedobory siły roboczej w podstawowych dziedzinach.

Mówi się, że dwa obszary budzące niepokój to zaopatrzenie w wyroby medyczne i stabilność łańcucha dostaw żywności.

 

„Niedobory siły roboczej mogą również wpłynąć na krytyczną infrastrukturę Kanady, w tym bankowość i telekomunikację, co dodatkowo pogorszy jakość życia Kanadyjczyków w tym trudnym czasie”.

Istnieje też obawa, że ​​niektórzy pracownicy podstawowych służb, w tym strażnicy więzienni, odmówią przyjścia do pracy ze względów bezpieczeństwa.

Przewodniczący Kanadyjskiego Kongresu Pracy, Hassan Yussuff, stwierdził, że pracownicy mają prawo odmówić wykonywania obowiązków, jeśli czują się niebezpiecznie, chociaż jak dotąd dotyczy to wyłącznie pracowników opieki długoterminowej, którzy nie mają odpowiedniego sprzętu ochronnego.

Obawy o stabilność łańcuchów dostaw żywności pojawiają się już w niektórych częściach kraju.

Oceanex Inc., jedna z największych firm zaopatrzeniowych w Nowej Fundlandii i Labradorze, zapowiedziała w poniedziałek, że może być zmuszona do anulowania dostaw z powodu strat finansowych związanych z pandemią.

Dzień później agencja federalna Marine Atlantic ogłosiła, że  jeśli Oceanex Inc. przestanie przewozić ładunki do St. John’s to przejmie ten transport.

W Albercie związek reprezentujący niektórych pracowników zakładów paczkowania mięsa Cargill w High River, około 60 kilometrów na południe od Calgary, twierdzi, że zakład powinien zostać zamknięty na co najmniej dwa tygodnie, aby opracować plan działania po tym, jak 38 pracowników uzyskało pozytywny wynik testu na COVID19.

W USA,  Smithfield Foods Inc. – największy na świecie producent wieprzowiny – ostrzegł niedawno, że amerykańskie dostawy mięsa są „niebezpiecznie  wyczerpywane” po zamknięciu fabryki w Południowej Dakocie z powodu wybuchu epidemii .

W środowym briefingu minister rolnictwa Marie-Claude Bibeau powiedziała, że ​​jest przekonana, że ​​Kanada ma wystarczającą ilość żywności, ale przyznała, że ​​niedobory siły roboczej w gospodarstwach rolnych i wybuchy epidemii wśród pracowników zakładów przetwórczych mogą mieć wpływ na podaż żywności.

„Myślę, że nasz system jest wystarczająco silny i odporny, aby się przystosować, ale obecnie jest to szczególnie trudne” – dodała.

„Nie martwię się, że nie będziemy mieć wystarczającej ilości jedzenia … ale możemy mieć mniejszy  asortyment i wyższe ceny”.