Chiny upomniały w poniedziałek premiera Justina Trudeau, by powstrzymał się od nieodpowiedzialnych komentarzy. Wcześniej Trudeau powiedział, że decyzja Chin o oskarżeniu dwóch Kanadyjczyków o szpiegostwo jest powiązana z aresztowaniem Meng Wanzhou.

Meng została aresztowana w Vancouver w grudniu 2018 roku. Michael Kovrig i Michael Spavor zostali zatrzymani w Chinach niedługo później. Postawiono im zarzuty w piątek, po tym jak kanadyjski sędzia orzekł, że sprawa ekstradycji Meng do USA może być kontynuowana.

Trudeau, rozmawiając potem z dziennikarzami w Ottawie, powiedział, że chińskie władze bezpośrednio połączyły sprawy Kovriga i Spavora ze sprawą Meng. Wezwał Pekin do zakończenia tego “arbitralnego przetrzymywania”.

Rzecznik prasowy ministerstwa spraw zagranicznych Chin w odpowiedzi stwierdził, że nie ma czegoś takiego jak “arbitralne przetrzymywanie”. “Chiny wzywają kanadyjskiego lidera do szanowania ducha praworządności, poszanowania suwerenności chińskiego sądownictwa i zaprzestania wypowiadania nieodpowiedzialnych uwag”.

Z drugiej strony w zeszłym miesiącu chiński ambasador w Kanadzie udzielając wywiadu powiedział, że traktowanie Kovriga i Spavora poprawi się, jeśli Kanada zwróci Meng. Podkreślił, że największym problemem w stosunkach kanadyjsko-chińskich jest teraz sprawa Meng.

W poniedziałek amerykański sekretarz stanu Mark Pompeo bronił Kanady. Powiedział, że zarzuty stawiane Kanadyjczykom są bezpodstawne i jedyną motywacją jest tu polityka.