Premier Justin Trudeau ogłosił nowy program Canada Student Service Grant (CSSG), który ma zapewniać wsparcie studentom uczelni wyższych i absolwentom, którzy chcieliby się zaangażować w wolontariat. Program ma być odpowiedzią z jednej strony na trudną sytuację studentów i świeżych absolwentów na rynku pracy, a z drugiej – na zapotrzebowanie na usługi świadczone przez organizacje non-profit.

W ramach CSSG wolontariusze będą mogli otrzymać jednorazową wypłatę w kwocie od 1000 do 5000 dolarów, w zależności od liczby przepracowanych godzin wolontariatu. Dla zainteresowanych została uruchomiona platforma I Want to Help (www.jobbank.gc.ca/volunteer). Można tam znaleźć dane organizacji, które potrzebują wolontariuszy.

Poza tym rząd stara się pomóc młodym ludziom w znalezieniu płatnej pracy. Przeznacza m.in. 186 milionów dolarów na Student Work Placement Program, w ramach którego ma powstać 20 000 miejsc pracy dla studentów. Będą to miejsca pracy w sektorach, w których występuje duże zapotrzebowanie na pracowników. Studenci będą mieli okazję, by zdobyć cenne doświadczenie. 22 kwietnia bieżącego roku na program przeznaczono już 80 milionów dol.

Tego lata uruchomiony będzie też program Canada Summer Jobs. Jest adresowany do osób w wieku od 15 do 30 lat. 60 milionów dolarów ma wystarczyć na stworzenie 80 000 miejsc pracy. Fundusze trafiają do pracodawców.

Ponadto Ottawa wspiera tworzenie miejsc pracy i praktyk studenckich przez Mitacs, program Digital Skills for Youth, Youth Employment and Skills Strategy, program Computers for Schools Plus i Business + Higher Education Roundtable. Łącznie na wszystkie inicjatywy przeznaczone jest prawie 9 miliardów dolarów.