Byli parlamentarzyści i dyplomaci napisali list otwarty do premiera Justina Trudeau, w którym domagają się uwolnienia Meng Wanzhou. Zdanie autorów listu minister sprawiedliwości David Lametti powinien zakończyć postepowanie ekstradycyjne i w ten sposób pozwolić Kanadzie na “przedefiniowanie strategicznego podejścia do Chin”. Podkreślają, że Kanada ma pełne prawo do podjęcia interwencji. Powołują się przy tym na opinię torontońskiego prawnika Briana Greenspana.

“Bez dwóch zdań prośba USA o ekstradycję Meng postawiała Kanadę w trudnej sytuacji. Jako premier musi pan podjąć trudną decyzję. Podporządkowując się woli USA poważnie pogorszyliśmy swoje stosunki z Chinami”.

19 sygnatariuszy pisze, że uwolnienie Meng może przyczynić się do uwolnienia Michaela Kovriga i Michaela Spavora, dwóch Kanadyjczyków zatrzymanych w Chinach niedługo po aresztowaniu Meng, którym ostatnio postawiono zarzut szpiegostwa. Przypominają, że Kovrig i Spavor są przetrzymywani w bardzo złych warunkach, a proces Meng może ciągnąć się latami.

Pod listem podpisali się m.in. były sędzia sądu najwyższego Louise Arbour, były liberalny minister spraw zagranicznych Lloyd Axworthy, były konserwatywny minister spraw zagranicznych Lawrence Cannon, yły konserwatywny senator Hugh Segal i były lider NDP Ed Broadbent, a także były dyplomata Robert Fowler, który był przetrzymywany przez Al-Kaidę. Ich zdaniem minister Lametti powinien odłożyć na bok obawy związane z przestrzeganiem prawa, zwłaszcza te dotyczące zobowiązań wynikających z umowy o ekstradycji podpisanej ze Stanami Zjednoczonymi, i zainterweniować z powodów politycznych.

W 1999 roku umowa o ekstradycji została zmieniona. Dodano do niej zapis nadający ministrowi sprawiedliwości uprawnienia do interwencji w każdej chwili postępowania ekstradycyjnego.

Autorzy listu przyznają, ze decyzja o uwolnieniu Meng nie będzie dobrze odebrana przez USA i może nastąpić odwet, ale na dłuższą metę związek kanadyjsko-amerykański przetrwa.

Krytycy uwolnienia Meng twierdzą, że źle by to wyglądało w oczach USA. Oznaczałoby, że Kanada podporządkowuje się chińskiej grze politycznej i dyplomacji opartej na braniu zakładników.

W zeszłym miesiącu sąd w Kolumbii Brytyjskiej, że czyny zarzucane Meng przez Stany Zjednoczone w Kanadzie również stanowiłyby przestępstwo. Daje to podstawę do dalszego postępowania ekstradycyjnego. Teraz inny sędzia będzie musiał zdecydować, czy Meng powinna być przekazana USA. Ostateczną decyzję wydaje minister sprawiedliwości.