Premier Justin Trudeau poinformował w piątek rano, że rząd planuje przenieść bezrobotnych Kanadyjczyków do systemu ubezpieczenia zatrudnienia i zapewnić równoległe wsparcie milionom ludzi, którym skończy się CERB, a którzy nie mają ubezpieczenia EI, z którego mogliby skorzystać.

Fundusz w wysokości 80 miliardów dolarów świadczenia CERB ma przestać płacić w nadchodzących tygodniach, a osoby kwalifikujące się do EI mogą zacząć czerpać z tego funduszu.

Przemawiając w piątek rano, Trudeau powiedział, że wiele osób, które nie kwalifikują się do CERB, takich jak nieregularni pracownicy okresowi lub kontraktowi, uzyska dostęp do pomostowego równoległego świadczenia, podobnego do EI.

Więcej szczegółów zostanie ujawnionych w późniejszym terminie.

Najnowsze dane na temat CERB pokazują, że od 26 lipca rząd wypłacił 62,75 miliardów dolarów świadczeń 8,46 milionom  wnioskodawców.

Około połowa tych kosztów przypadła na pracowników kwalifikujących się do EI, jednak miliony tych, którzy nie płacą składek na EI, nie mogą skorzystać z “bezrobocia” po zakończeniu zasiłku awaryjnego.

„Nikogo nie pozostawimy samemu sobie” – obiecał Trudeau.