Wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem tłumaczą władze australijskiego stanu Wiktoria niedzielne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Mieszkańcy muszą się liczyć z godziną policyjną i bliską perspektywą skrajnego ograniczenia dostępu do usług.

W stolicy Wiktorii godzina policyjna obowiązywać będzie  od  20:00 do 5:00 rano. Na zakupy od poniedziałku będzie mogła w ciągu dnia wybrać się tylko jedna wydelegowana osoba z każdego gospodarstwa domowego. Listę potrzeb trzeba wcześniej starannie przemyśleć, gdyż kolejny raz do sklepu można udać się dopiero następnego dnia.

Nie może też oddalać się od miejsca zamieszkania na więcej niż 5 kilometrów.

Wychodzących z domu obowiązuje nakaz noszenia masek oraz zachowywania dystansu społecznego.

Zaostrzone środki to reakcja na większą liczbą zachorowań. „W niedzielę podano, że w ciągu ostatniej doby liczba nowych zakażeń w Australii wzrosła o 671, podczas gdy w sobotę dobowy przyrost nowych infekcji wynosił jeszcze 397. Liczba wszystkich zakażonych od początku epidemii zbliża się już do 18 tys., a jeszcze pod koniec czerwca utrzymywała się na poziomie 10 tysięcy”. Większość nowych przypadków zakażenia koronawirusem jest właśnie na terenie Wiktorii.