Prezydent Trump poinformował w czwartek, że podpisał proklamację, która przywróci 10-procentowe cła na import surowego aluminium z Kanady.

W przemówieniu wygłoszonym w zakładach  Whirlpool w stanie Ohio   Trump wskazywał na  swoje osiągnięcia w obronie amerykańskich robotników, w wojnie handlowej  z Chinami, a także renegocjowanie Północnoamerykańską Umowy o Wolnym Handlu – NAFTA i nakłonienie Kanady do zaprzestania “złego traktowania” amerykańskiego przemysłu mleczarskiego.

Część amerykańskich firm metalurgicznych skarżyła się, że kanadyjskie aluminium trafia ostatnio na rynek amerykański po cenach dumpingowych.

Kanadyjscy producenci aluminium tłumaczą, że zmienili produkcję podczas pandemii COVID-19, gdy popyt na produkty z wyższej półki spadł, a powstałe aluminium zostało wysłane do Stanów Zjednoczonych głównie w celu przechowywania.

Stowarzyszenie Aluminium Kanady podało w zeszłym tygodniu, że eksport ten spadł o 16 procent w czerwcu i 40 procent w lipcu, gdy gospodarka zaczęła wracać do równowagi.

Trump w Ohio: