Anonimowe źródła rządowe podają, że liberałowie Justina Trudeau planują wykorzystanie istniejących narzędzi do uruchomienia w przyszłym miesiącu nowych środków pomocowych dla osób, które nie kwalifikują się do ubezpieczenia pracy.

We wrześniu zacznie wygasać Canada Emergency Response Benefit, w związku z czym około 4 milionów osób będzie musiało zacząć korzystać z ubezpieczenia pracy, EI. Według źródeł przejście z jednej formy zasiłku na drugą ma być rozwiązane przy pomocy rozporządzeń rządu, a nie ustawy, jako że ustawa mogłaby być przedstawiona w parlamencie nie wcześniej niż pod koniec września.

Będą jeszcze miliony innych osób, które w wyniku pandemii utraciły dochody, ale nie kwalifikują się do programu ubezpieczenia pracy. Liberałowie już wcześniej obiecali przygotować dla nich program pomocowy podobny do EI. Program ma być tymczasowy, a przepływ środków będzie się odbywał w ramach istniejących programów. Dzięki takiemu rozwiązaniu rząd nie będzie potrzebował zatwierdzenia nowego planu przez parlament. Szczegóły mają być podane wkrótce.