Mieszkańcy Mississaugi o przedłużeniu torontońskiego metra do Square One na razie mogą tylko pomarzyć, ale premier Doug Ford zapewnił w czwartek, że rząd nie odstąpi od innego projektu – przedłużenia Eglinton Crosstown LRT do lotniska Pearsona. Rząd otworzył też właśnie przetrag na budowę tunelu na Eglinton Crosstown West Extension (ECWE).

ECWE wydłuży Eglinton Crosstown LRT o 9,2 kilometra od przyszłej Mount Dennis Station do Renforth Drive. W ten sposób połączy kilka systemów transportowych w regionie. Umożliwi połączenia między UP Express, linią Kitchener GO na Mount Dennis, autobusami TTC, MiWay i GO. W przypadku MiWay Renforth Station jest najdalej wysuniętą na wschód stacją Mississauga Transitway (korytarz tranzytowy ma 18 kilometrów i 12 stacji).

Budowa Eglinton Crosstown West Extension ma pochłonąć 4,7 miliarda dolarów i potrwa sześć lat. Przyczyni się do utworzenia 4600 miejsc pracy. Po otwarciu linii, według szacunków prowincji, w odległości 10 minut pieszo od stacji będzie się znajdować 31 000 miejsc pracy. Do 2041 roku będzie z niej korzystać 37 000 podróżnych dziennie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kontrakt na budowę tunelu ma być przyznany w połowie 2021 roku, podają Infrastructure Ontario i Metrolinx.