Mieszkańcy Quebecu, którzy lekceważą przepisy wymagające zakrycia twarzy w pomieszczeniach publicznych począwszy od tej soboty będą karani mandatami.

Premier Francois Legault zapewnia, że zdecydowana większość mieszkańców Quebecu przestrzegała wytycznych dotyczących zdrowia publicznego COVID-19 przez ostatnie sześć miesięcy.

Ale w czwartek  na konferencji prasowej w Quebec City ostrzegł, że niektórzy nie przestrzegają zasad i narażają osoby starsze w prowincji i isystem ochrony zdrowia na ryzyko.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Legault mówi, że policja zacznie wydawać mandaty osobom, które nie przestrzegają przepisów dotyczących transportu publicznego oraz w pomieszczeniach publicznych, gdzie maski są obowiązkowe.

Premier mówi, że zaostrzenie egzekucji skupi się na tak zwanych żółtych strefach – obecnie czterech regionach poza Montrealem, w których ostatnio odnotowano wzrost liczby przypadków COVID.

Quebec wprowadził we wtorek czteropoziomowy, kolorowy system ostrzegania o COVID-19 – zielony to czujność, żółty wczesne ostrzeganie, pomarańczowy dla umiarkowanego i czerwony dla maksymalnego alarmu.