“Teatr bez granic – 60 milionów widowni”

“Teatr bez granic – 60 milionów widowni” zaprasza już 17 września 2020 roku o godzinie 19:00 na spektakl online Krakowskiego Teatru Komedia – “Mąż i żona” w reżyserii Macieja Luśnia.

Transmisja online komedii “Mąż i żona” Aleksandra Fredro z Luksusowego Apartamentowca Złota 44 w Warszawie ma na celu dotarcie do szerokiego grona Polaków na całym świecie. Możliwość realizacji spektaklu dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci” w sposób wirtualny to niebywała okazja do bezgranicznego udostępnienia w każdym zakątku naszego globu spuścizny historycznej i kulturowej Polskiej widowni która wynosi 60 milionów łącznie z naszymi rodakami żyjącymi za granicą kraju. W nawiązaniu właśnie do tych okoliczności, cały projekt przyjął nazwę “Teatr bez granic – 60 milionów widowni” a jednym z jego głównych założeń jest to aby spektakle wystawiać w nietypowych i nieoczywistych miejscach takich jak apartamentowiec czy podziemia zabytkowych kamienic. Całość przedsięwzięcia można porównać do wystawienia teatru w formule “teatru telewizji” z tą różnicą, że spektakl będzie wystawiony w czasie rzeczywistym bez montażu. Transmisja obrazu i dźwięku, będzie za pośrednictwem narzędzi do streamowania, udostępniona bez ograniczeń, w czasie rzeczywistym w Internecie. Do wystawienia spektakli wykorzystana zostanie pełna scenografia przygotowana do ich profesjonalnego wystawienia oraz wezmą w niej udział zawodowi aktorzy.

Reżyseria: Maciej Luśnia
Scenografia i kostiumy: Ewa Cisowska
Nagrania, instrumenty: Marceli Luśnia
Układ tańca: Karol Donda
Pracowni krawiecka: Barbara Czerwińska –Cakpo
Obsada: Maciej Luśnia, Jan Korwin-Kochanowski, Aneta Gierat, Natalia Pietrasz

Widowisko teatralne “Mąż i żona” – czyli przyjaciel przyjacielowi rogaczem. Genialny Aleksander hrabia Fredro opisał zawsze aktualny problem zdrady, więc dopóki będą: mąż, żona i przyjaciel, dopóty trofea myśliwskie nie tylko dla ozdoby będą wisiały, ale ku przestrodze. “Intryga zręcznie prowadzona, bez epizod, sceny żywe i w wielu miejscach nowe sytuacje, interes ciągle utrzymany, wiersz gładki, wykazują niepospolity talent autora. Może cały obraz przedstawia zanadto niekorzystne pożycie domowe…” – pisał po premierze “Męża i żony” anonimowy recenzent “Kuriera Warszawskiego”. Spektakl wyreżyserowany został w smacznej, wyrafinowanej konwencji lat dwudziestych ubiegłego stulecia.

Realizacja sztuki oraz wysoki poziom artystyczny sprawią że będzie ona ciekawa zarówno dla młodej jak i starszej publiczności oraz dla osób zainteresowanych historią Polski i naszą kulturową specyfiką. Natomiast profesjonalna realizacja techniczna spektakli oraz sygnału transmisji do Internetu zapewni wysokiej jakości materiał audio/dźwiękowy pozwalający odbiorcom niedowidzącym i niewidomym odbiór sztuki na najwyższym możliwym poziomie.

Pomysłodawcą projektu “Teatr bez granic – 60 milionów widowni” jest spółka 60mln.pl, która zainicjowała i organizuje na całym świecie Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii.60MLN.PL Sp. z o. o. należy do Grupy TRIAS. Firma działa w trzech głównych obszarach: wystawy czasowe, targi i kongresy, koncerty i festiwale.

Partnerem w projekcie “Teatr bez granic – 60 milionów widowni” jest Krakowski Teatr Komedia który zaczynał działalność jako teatr na walizkach, co nie znaczy – „walizkowy”. Przyjeżdżali do Widzów całej Polski, żeby puste jeszcze sale zamienić w teatr, by po trzech godzinach montowania dekoracji i prób technicznych, kiedy kurtyna się podnosiła, widzowie w zapełnionych już salach byli świadkami teatralnej rzeczywistości.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego oglądania.