Premier Doug Ford stwierdził w sobotę podczas nadzwyczajnej weekendowej konferencji prasowej, że „dzwonią dzwony alarmowe”, i ogłosił, że rząd Ontario ograniczy spotkania towarzyskie do 10 osób w pomieszczeniach i 25 osób na zewnątrz w całej prowincji, ze skutkiem natychmiastowym.

Prowincja ograniczyła takie spotkania w Toronto, regionie Peel i Ottawie na początku tego tygodnia.

Ford podwyższył także grzywny do 10 000 i 100 000 dol., dla gospodarzy przyjęć, którzy nie zastosują się do nowych wytycznych. Uczestnicy takich imprez mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 750 dolarów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ograniczenia dotyczą tylko niemonitorowanych i prywatnych spotkań i nie będą miały zastosowania do spotkań w biznesach i obiektach z personelem.

W komunikacie prasowym prowincji podano, że niemonitorowane i prywatne spotkania towarzyskie obejmują uroczystości, przyjęcia, kolacje, spotkania, grille lub przyjęcia weselne organizowane w prywatnych rezydencjach, podwórkach, parkach i innych obszarach rekreacyjnych.

Limity będą obowiązywać przez następne cztery tygodnie.

Prowincja zgłosiła w sobotę 407 nowych przypadków COVID-19, drugi dzień z rzędu, w którym potwierdzono ponad 400 przypadków.

71 procent przypadków to osoby poniżej 40 roku życia, u których choroba zazwyczaj nie ma groźnego przebiegu.

Na terenie całej prowincji zgłoszono jeden dodatkowy zgon. W szpitalach pozostawało 53 osoby. W prowincji 466 osób było podłączonych w szpitalach do respiratorów, z czego 12 chorych na covid-19