Ottawa ogłasza nowe programy ulg w opłatach za wynajem lokali dla firm dotkniętych zamknięciami COVID-19
„Trudna sytuacja polega na tym, że środki zdrowotne, które podejmujemy, aby powstrzymać COVID-19, oznaczają, iż niektóre firmy po prostu nie mogą działać z pełną wydajnością, a niektóre są zamykane na podstawie nakazów zdrowia publicznego. Środki te mają na celu wsparcie tych firm i zapewnienie pomostu finansowego dla nas wszystkich do czassu pełnego powstrzymania wirusa – powiedziała wicepremier Christia Freeland.

„Chcę podkreślić, że to nie jest dla wszystkich. Niektóre firmy są w stanie pracować na pełnych obrotach pomimo COVID 19 i radzą sobie bardzo dobrze”.

Wsparcie  obejmie odnowiony program ulg w czynszu, który według rządu pozwoli firmom  ubiegać się o ulgi za pośrednictwem Revenue Canada do czerwca 2021 r.

Poniżej kontynuacja tekstu

Zgodnie z komunikatem prasowym Finance Canada, nowa dopłata do czynszu wesprze przedsiębiorstwa, organizacje charytatywne i organizacje non-profit, które doświadczyły spadku dochodów, poprzez subsydiowanie procentu ich wydatków w ruchomej skali, do maksymalnie 65 procent kosztów kwalifikowanych do 19 grudnia.

Awaryjne dopłaty do czynszu w wysokości 25%, oprócz 65%, będą dostępne dla organizacji tymczasowo zamkniętych na mocy obowiązkowego nakazu zdrowia publicznego.

 

Piątkowy komunikat następuje, po tym, jak opublikowano nowe dane modelowe pokazujące, że wzrost liczby przypadków w całym kraju nadal przyspiesza – najszybciej w Quebecu, Ontario i Albercie.

W Quebecu prawie wszystkie regiony municypalne pomiędzy regionem Montrealu a obszarem Quebec City wzdłuż rzeki St. Lawrence są obecnie uważane za pandemiczne „czerwone strefy”.

Prowincjonalny minister zdrowia Christian Dubé powiedział, że wkrótce zostaną wprowadzone nowe, bardziej rygorystyczne środki, a na drogach pojawią się policyjne punkty kontrolne  w celu ochrony takich stref  jak obszar Lac Saint-Jean. Policja będzie sprawdzać, czy ludzie podróżują z ważnych powodów.

Rząd ogłosił również dzisiaj, że planuje rozszerzenie programu pożyczek związanych z pandemią poprzez zwiększenie kwoty umarzalnej.

To zwiększenie skutecznie zwiększa pożyczki z kanadyjskiego awaryjnego konta biznesowego do 60 000 dol. z 40 000 dol. dla kwalifikujących się firm, z czego 20 000 dol. można umorzyć, jeśli saldo zostanie spłacone do 31 grudnia 2022 r., informuje Ministerstwo Finansów.

Według rządowej strony internetowej do programu zatwierdzono już blisko 767 336 przedsiębiorstw, a pożyczki wypłacono w wysokości ponad 30 miliardów dolarów.

Nowy termin składania wniosków o udział w programie to 31 grudnia i wymagane będzie poświadczenie o wpływie pandemii na biznes.