Chiny po raz kolejny stwierdziły w poniedziałek, że przetrzymywanie dwóch obywateli Kanady w areszcie od prawie dwóch lat nie jest “arbitralne” i nie stanowi reakcji na aresztowanie Meng Wanzhou. Wcześniej – pierwszy raz od stycznia – Chiny zezwoliły Michaleowi Kovrigowi i Michaelowi Spavorowi na dostęp służb konsularnych. Rząd kanadyjski wydał w sobotę oświadczenie, w którym wyraził “głęboki niepokój z powodu arbitralnego przetrzymywania Kanadyjczyków przez chińskie władze” i zażądał ich uwolnienia.

W odpowiedzi rzecznik prasowy ministra spraw zagranicznych Zhao Lijiana powiedział, że minister “ostro sprzeciwia się takim fałszywym oskarżeniom ze strony Kanady”. Powtórzył, że Kovrig i Spavor są podejrzani o działalność stanowiącą zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Chin. “Chiński organy sądowe rozpatrują sprawy niezależnie i zgodnie z prawem, dlatego nie można mówić o jakiejkolwiek arbitralnej decyzji Chin”.

Zhao dodał, że próby namawiania innych krajów do tego, by wywierały presję na Chiny, są całkowicie bezcelowe i wywołają jedynie odwet.