Była posłanka ontaryjskiej partii postępowo-konserwatywnej, MPP Belinda Karahalios i jej mąż, były kandydat na przywódcę ontaryjskich konserwatystów Jim Karahalios, zakładają nową partię polityczną w Ontario.

W wideo opublikowanym w poniedziałek Karahaliozowie stwierdzają, że wielu mieszkańców Ontario uważa iż musi istnieć bardziej konserwatywna alternatywa dla rządu Forda.

Para podjęła już kroki w celu oficjalnego utworzenia nowej partii, a Elections Ontario zatwierdziło nazwę „New Blue Party of Ontario”.

Następnym krokiem jest próba zebrania wymaganych 1000 podpisów  w celu zarejestrowania partii.

Po zarejestrowaniu się, pierwszym celem partii będzie ponowne wybranie Belindy Karahalios na MPP z Cambridge w następnych wyborach prowincyjnych. Jim dodał, że byliby zainteresowani dołączeniem do ich partii byłego członka PC, MPP Randy’ego Hilliera.

„Słyszeliśmy od ludzi z całego Ontario,  że Doug Ford je zdradził” – powiedział Jim Karahalios.

W lipcu Belinda Karahalios została usunięta z klubu PC po tym, jak głosowała przeciwko ustawie, która pozwoliła rządowi Forda na jednostronne wydawanie dekretów na następne dwa lata, umożliwiając wprowadzanie blokad gospodarki  bez konieczności głosowania w legislaturze.

W swoim oświadczeniu Karahaliozowie mówią, że zarówno Partia Ontario PC, jak i Partia Konserwatywna Kanady są „skorumpowane i zarządzane przez wewnętrzną klikę”.