W bezprecedensowym posunięciu kanadyjska komisja parlamentarna określiła traktowanie mniejszości ujgurskiej w Chinach w regionie Xinjiang jako ludobójstwo.

„Podkomisja jednoznacznie potępia prześladowania Ujgurów i innych tureckich muzułmanów w Xinjiangu przez rząd Chin. Na podstawie dowodów przedstawionych podczas przesłuchań podkomisji, zarówno w 2018, jak i 2020 roku, Podkomisja jest przekonana, że ​​działania Komunistycznej Partii Chin stanowią ludobójstwo zgodnie z Konwencją o ludobójstwie ”- napisano w komunikacie prasowym Podkomitetu ds. Międzynarodowych Praw Człowieka.

Komitet przedstawił kilka powodów swojej decyzji, w tym stosowanie przez Chiny masowych zatrzymań, obozów pracy przymusowej, inwazyjnego nadzoru państwa i metod kontroli populacji.

„Świadkowie wyjaśnili, że te działania należy rozumieć jako część systemowych wysiłków rządu Chin zmierzających do prześladowania i prawdopodobnie wykorzenienia Ujgurów i innych tureckich muzułmanów w Xinjiangu”.

Szacuje się, że około miliona Ujgurów, w tym kobiety i dzieci, jest przetrzymywanych wbrew ich woli  w obozach reedukacyjnych.

Według Światowego Kongresu Ujgurów (WUC) „kanadyjska podkomisja jest pierwszym organem rządowym, który publicznie przyznał, że kryzys we wschodnim Turkistanie spełnia kryteria ludobójstwa”.

„Dziękujemy Kanadyjskiej Podkomisji, która uznała, że ​​okrucieństwa popełnione na Ujgurach stanowią ludobójstwo, i zaproponowała Kanadzie konkretne i znaczące działania w celu rozwiązania tego kryzysu” – stwierdza w komunikacie przewodniczący Światowego Kongresu Ujgurów Dolkun Isa.

„Wzywamy premiera Justina Trudeau i rząd Kanady, aby przyjęli i wdrożyli konkluzje komisji i pokazali, że Kanada nie będzie siedzieć bezczynnie podczas ludobójstwa”.