Siedem osób zginęło w sobotę w pożarze na szpitalnym oddziale intensywnej opieki medycznej z pacjentami z Covid-19 w okręgu Neamt w północno-wschodniej Rumunii – poinformowały lokalne służby ratunkowe. Ósma osoba jest w ciężkim stanie.

Rzeczniczka pogotowia ratunkowego w okręgu Neamt, Irina Popa, przekazała, że pożar wybuchł w dwóch salach na OIOM-ie z 16 pacjentami. Dodała, że uważa się, iż chorzy, którzy zginęli, byli zakażeni koronawirusem.

Pożar ugaszono.

Cytowana przez AP rzeczniczka poinformowała, że ósmy pacjent jest w ciężkim stanie. Poważnych obrażeń doznał też członek personelu medycznego.

 

Piatra Neamt znajduje się około 353 km (219 mil) na północ od stolicy Rumunii, Bukaresztu.
Do tej pory Rumunia zarejestrowała ponad 353 000 potwierdzonych przypadków koronawirusa i prawie 9 000 związanych z tym zgonów.

W dużej mierze oszczędzona, gdy pierwsza fala koronawirusa uderzyła w Europę, Rumunia odnotowała w ostatnich tygodniach rosnącą liczbę przypadków i hospitalizacji.

19-milionowy kraj jest jednym z najbiedniejszych w Unii Europejskiej. Zrujnowany system opieki zdrowotnej cierpi na poważny niedobór lekarzy, zwłaszcza w małych miejscowościach.