Dyrektor ds. zdrowia publicznego Kanady, dr Theresa Tam ostrzegła w piątek, że jeśli kontakty międzyludzkie wzrosną powyżej obecnego poziomu, “będziemy zmierzać w kierunku najgorszego scenariusza”.

„Absolutnie nie wychodźcie ponad” – powiedziała reporterom dr Theresa Tam. „W przeciwnym razie mamy naprawdę kłopoty”.

Tam podkreśliła, że jeśli Kanadyjczycy zwiększą liczbę kontaktów w okresie świątecznym, liczba przypadków COVID-19 może wzrosnąć pod koniec roku do 60 000 dziennie.

Byłby to dwunastokrotny wzrost w porównaniu z obecnym poziomem około 5000 przypadków dziennie, co już i tak obciąża system opieki zdrowotnej w niektórych regionach.

 

Tam ostrzegła Kanadyjczyków, że nadszedł czas, aby zrobili wszystko, co w ich mocy, aby ograniczyć kontakty, mówiąc, że obniżenie wskaźników zakażeń do możliwego do opanowania poziomu będzie wymagało połączonych wysiłków ze strony społeczeństwa i organów zdrowia publicznego.

Zauważyła, że ​​kilka prowincji, takich jak Manitoba, wprowadziło ostrzejsze ograniczenia w ostatnich dniach, dodając, że władze mają nadzieję, iż korzyści z tych środków będą widoczne w nadchodzących tygodniach.
Niektóre szpitale odroczyły już ważne procedury medyczne, powiedziała Tam, a niektóre oddziały intensywnej opieki medycznej są bliskie wypełnienia lub są całkowicie zajęte.

Do tej pory w Kanadzie jest około 52 000 aktywnych przypadków Covid-19, z łączną liczbą ponad 315 000 przypadków.

Tam wyjaśniał, że to mniej niż jeden procent populacji, co oznacza, że ​​ogromna większość Kanadyjczyków jest nadal podatna na infekcje.