Rząd Ontario zamknie od poniedziałku w Peel i Toronto większość nieistotnych firm, w tym siłownie i usługi higieny osobistej, oraz zabroni jedzenia  w restauracjach

Toronto i region Peel zostały objęte blokadą , która jest najostrzejszą formą ograniczeń w warstwowym systemie COVID-19.

Regiony Durham i Waterloo zostaną jednocześnie przeniesione do czwartej kategorii, czyli „strefy czerwonej ”, w pięciowarstwowej strukturze systemu reagowania prowincji.

 

„Wiem, że te ostatnie miesiące były niezwykle trudne” – powiedział w piątek premier Ontario Doug Ford. „Zmęczenie COVIDem ogarnia nas wszystkich. Ale widziałem siłę naszych ludzi i to od każdego z nas zależy, czy zdecydujemy o naszej przyszłości, aby napisać kolejny rozdział naszej historii ”.

Nowe środki wchodzą w życie w poniedziałek.

Regiony pozostaną w wyznaczonych strefach przez co najmniej 28 dni. Oznacza to, że Toronto i Peel będą miały lockdown  co najmniej do 21 grudnia.

W ramach lockdownu zabrania się wszelkich zorganizowanych imprez publicznych i spotkań towarzyskich w pomieszczeniach, za wyjątkiem spotkań z członkami tego samego gospodarstwa domowego.

Spotkania na świeżym powietrzu są ograniczone do 10 osób, o ile można zachować fizyczny dystans.

Miejsca kultu będą ograniczone do 10 osób wewnątrz i 10 osób na świeżym powietrzu. Dotyczy to nabożeństw, ślubów i pogrzebów.

Ograniczenie to w rzeczywistości oznaczają, że wierni w Peel i Toronto nie będą mogli modlić się wewnątrz świątyń i zamiast tego albo muszą podróżować do innego regionu lub uczestniczyć w nabożeństwach wirtualnie.

Szkoły finansowane ze środków publicznych w Ontario pozostaną otwarte, jednak szkoły wyższe będą otwarte tylko dla nauczania wirtualnego.

W przypadku barów i restauracji usługi w pomieszczeniach i na zewnątrz (patia) są zabronione. Dozwolona jest dostawa do domu i odbiór na miejscu. Obejmuje to sprzedaż alkoholu.

Nieistotne sklepy detaliczne i sprzedaż detaliczna w centrach handlowych zostały ograniczone do odbioru lub dostawy “przy krawężniku”.

Podstawowe firmy, takie jak sklepy spożywcze, sklepy convenience, sklepy z artykułami przemysłowymi/budowlanymi, sklepy z artykułami spożywczymi, sklepy alkoholowe, apteki i większe sklepy sieciowe, będą otwarte, ale ich pojemność będzie ograniczona do 50%.

Centra ogrodnicze i motoryzacyjne będą otwarte po wcześniejszym umówieniu.

Klienci muszą stać w kolejkach dwa metry od siebie.

Inne firmy zamknięte to:

Usługi higieny osobistej
Kasyna, sale bingo
Kina
Obiekty artystyczne
Sport i fitness

Wszystkie sportowe obiekty kryte zostaną zamknięte, w tym kryte korty, baseny i lodowiska. Zajęcia sportowe i fitness na świeżym powietrzu będą ograniczone do 10 osób.

Zabrania się uprawiania sportów halowych, w tym treningu.

Będą mogły być otwarte ośrodki kultury i inne wielofunkcyjne placówki dla niektórych zajęć, takich jak opieka nad dziećmi.

Wszystkie sale konferencyjne i bankietowe będą zamknięte, z wyjątkiem usług sądowych, usług rządowych oraz usług wsparcia zdrowia psychicznego i uzależnień (dla maksymalnie 10 osób).