Satelitarna usługa internetowa miliardera Elona Muska jest teraz przesyłana strumieniowo dane do niektórych domów w Nowym Brunszwiku.

Starlink zoferował niektórym gospodarstwom domowym na obszarach wiejskich Kanady i północnych Stanów Zjednoczonych przetestowanie usługi przed jej pełnym uruchomieniem, prawdopodobnie w połowie 2021 r.

Greg Rekounas z Półwyspu Kingston jest jednym z tych, którzy zapisali się, aby pomóc w testowaniu  szybkiego Internetu.

Rekounas, administrator bazy danych, który pracuje z domu dla firmy informatycznej, powiedział, że ze względu na swoją pracę musi być cały czas podłączony do sieci. Zaledwie po tygodniu korzystania z nowej usługi jest zaskoczony poprawą szybkości łącza w stosunku do poprzedniego łącza DSL, które czasami zmuszało go do zaprzestania korzystania z kamery internetowej podczas uczestniczenia w wideokonferencjach związanych z pracą.

Od maja 2019 r Musk używa SpaceX, swojej firmy rakietowej, do wystrzelenia w kosmos gromad 60 satelitów na niskie orbity okołoziemskie . Rakiety startują dwa razy w miesiącu Umieściły do tej pory 955 satelitów na niskiej orbicie (LEO), około 550 kilometrów nad powierzchnią planety

Docelowo, do roku 2024 ma ich być 12 tys.

Jednak początkowe koszty mogą być dla niektórych barierą. Rekounas zapłacił 820 $ za wymagany sprzęt Starlink, antenę satelitarną, modem, zasilacz i 100 stóp kabla. Opłata abonamentowa wynosi 130 dol. miesięcznie.

Musk będzie miał silną konkurencją ze strony właściciela Amazona, Jeffa Bezosa, który ma własną firmę rakietową Blue Origin i planuje alternatywny satelitarny serwis internetowy z 3200 satelitami na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Inna firma, Telesat,   z Kanady, również planuje wejść na rynek internetowy LEO z 298 satelitami.

Tysiące nowych satelitów rodzą pytania o potencjalny ich wpływ na nocne niebo i astronomię.