Ontario Premier Doug Ford oczekuje, że w 2020 r. będziemy okresie świątecznym unikać „przyjęć lub dużych rodzinnych obiadów”.

W politycznie poprawnym komunikacie o dotyczącym „świątecznego bezpieczeństwa”, w którym w ogóle nie wymienia się z nazwy Bożego Narodzenia. Ford stwierdza:  „Wiem, że o tej porze roku wiele osób nie może się doczekać  tradycyjnych uroczystości rodzinnych , ale aby zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim, tradycje te będą musiały zostać dostosowane” .

„Prosimy wszystkich, aby podczas świętowania trzymali się blisko domu. Unikajmy wielkich świątecznych przyjęć lub dużych rodzinnych obiadów, aby pomóc nam powstrzymać rozprzestrzenianie się tego śmiertelnego wirusa. Przestrzegając porad dotyczących zdrowia publicznego, wszyscy możemy mieć bezpieczny i przyjemny okres świąteczny ”.

Wytyczne rządu Forda „Świętuj bezpiecznie okres świąteczny” są na razie tylko sugestiami dla większości prowincji, za wyjątkiem regionu Toronto i Peel.

Regiony Toronto i Peel są obecnie jedynymi obszarami w Ontario należącymi do najbardziej restrykcyjnej kategorii „Lockdown-Grey”, a rząd zapowiedział, że najprawdopodobniej pozostaną na tym poziomie przynajmniej do kilku dni przed Bożym Narodzeniem.

Świąteczne wytyczne Forda zawierają również przewodnik „Bezpieczniejsze zajęcia świąteczne” i „Bardziej ryzykowne zajęcia świąteczne”.

Jeden z przykładów porównuje rzekomo „bezpieczniejsze” zachowania polegające na „lepieniu bałwana lub przejażdżce saniami z członkami gospodarstwa domowego” z „bardziej ryzykownymi”  związanymi z „świątecznymi spotkaniami lub wydarzeniami, w szczególności zgromadzeniami, podczas których maski lub nakrycia twarzy” należy zdjąć, aby móc jeść lub pić ”.