Premier Justin Trudeau stwierdził w środę, że “musi dowiedzieć się więcej” o planie Quebecu  nałożenia podatku  na nieszczepionych, “zanim będzie mógł zdecydować, czy poprzeć ten pomysł”.

Trudeau powiedział, że rząd federalny próbował zachęcić nieszczepionych do zastrzyku ograniczeniami podróżowania i  nakazami szczepień w miejscu pracy – ale podatek na opiekę zdrowotną, taki jak ten zaproponowany przez Quebec, jest “nowatorską koncepcją, która wymaga dalszych analiz”.

Podczas gdy szczegóły na tym etapie są pobieżne, premier Quebecu François Legault powiedział we wtorek, że prowincja nałoży dotkliwy podatek zdrowotny na mieszkańców Quebecu, którzy odmówią przyjęcia pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19 w nadchodzących tygodniach.

Legault dodał, że chce, aby koszt był „znaczny”   aby zachęcić nieszczepionych do przyjęcia przynajmniej jednej dawki.

Trudeau stwierdził, że każdy podatek lub opłata musi być zgodny z ustawodawstwem federalnym, które gwarantuje powszechny dostęp do opieki zdrowotnej.

Aby pomóc w walce z wariantem Omicron, rząd federalny planuje w tym miesiącu dostarczyć prowincjom i terytoriom około 16,1 miliona dodatkowych dawek szczepionki na COVID-19.

Podczas gdy wczesne dane sugerują, że obecne szczepionki są mniej skuteczne w zapobieganiu infekcji Omicron, osoby zaszczepione znacznie rzadziej doświadczają poważnych następstw – takich jak hospitalizacja i śmierć – informują władze

Na przykład w Ontario mniej niż dziewięć procent osób w wieku 12 lat i starszych jest nieszczepionych – ale osoby te stanowią połowę wszystkich przyjęć na OIOM. Drugą połowę stanowią osoby zaszczepione.

Dodatkowe 9,3 miliona dawek szczepionki Moderna Spikevax i 6,8 miliona dawek preparatu Pfizer-BioNTech Comirnaty dla dorosłych/młodzieży pojawi się w Kanadzie w tym miesiącu,

W oparciu o zalecenia Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NACI), prowincje i terytoria przeznaczają część szczepionek firmy Pfizer dla osób w wieku od 12 do 29 lat z powodu obaw o podwyższone wskaźniki zapalenia mięśnia sercowego obserwowane po zastosowaniu szczepionki Moderna Spikevax w tej grupie wiekowej.

NACI wezwało prowincje do „ostrożnego” korzystania z Pfizera u osób w ponad 30 lat, aby „zapewnić terminowy i sprawiedliwy dostęp” dla młodszych roczników, powiedział rzecznik Health Canada.

Tymczasem w szokującym oświadczeniu szef firmy Pfizera stwierdziłi, że dwie dawki szczepionki antycovidowej tej firmy zapewniają przed Omicronem jedynie „ograniczoną ochronę, jeśli w ogóle jakąkolwiek”  Albert Bourla  w wywiadzie dla Yahoo Finance dodał, że „Trzy dawki  zapewniają rozsądną ochronę przed hospitalizacją i zgonami – przed zgonami, jak sądzę, bardzo dobrą ale mniejszą ochroną przed infekcją. Teraz pracujemy nad nową wersją naszej szczepionki, 1.1, że tak powiem, która obejmie również Omicron. Oczywiście czekamy na ostateczne wyniki, [ale] szczepionka będzie gotowa w marcu”.

W osobnym wywiadzie dla CNBC dr Bourla powiedział, że nowa szczepionka Pfizera obejmowałaby również inne warianty w obiegu

Dodał, że nie jest również jasne, czy konieczne będzie wykonanie czwartej dawki przypominającej , ponieważ Pfizer ma przeprowadzić eksperymenty w tej sprawie.

Szczepionki Pfizer i Moderna  są skuteczne tylko w około 10 procentach w zapobieganiu objawowemu zakażeniu Omicronem 20 tygodni po drugiej dawce, jak wykazało badanie przeprowadzone przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia.

Chociaż dwie dawki nadal zapewniają dobrą ochronę przed poważną chorobą, badanie wykazało, że zastrzyki przypominające zwiększyły ochronę przed objawową infekcją do 75%.

Firma Pfizer twierdzi, że jej własne badania pokazują, że trzecia dawka szczepionki powoduje 25-krotny wzrost poziomu przeciwciał neutralizujących przeciwko nowemu szczepowi.