Premier Alberty Jason Kenney zapowiedział, że 8 lutego  prowincja zacznie łagodzić  środki antypandemiczne .

Premier nakreślił szczegółowy plan stopniowego wznawiania działalności biznesu w prowincji, zgodnie z którym malejąca liczba hospitalizacji spowoduje zniesienie kolejnych  ograniczeń. Pierwszymi biznesami, które się otworzą są restauracje i siłownie.

Liczba hospitalizacji będzie kluczowym wskaźnikiem dalszego łagodzenia ograniczeń, powiedział Kenney.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Wybraliśmy hospitalizacje, ponieważ jest to wyraźny wskaźnik możliwości  opieki zdrowotnej” – dodał premier. „Jest to również wskaźnik opóźniony, co oznacza, że ​​daje nam lepsze wyobrażenie o tym, jak znoszenie ograniczeń wpływa na system opieki zdrowotnej”.

Zgodnie z planem ponownego otwarcia, gdy liczba hospitalizacji spadnie poniżej 600, prowincja rozważy etap 1 ponownego otwarcia.

Obecnie w szpitalach z COVID-19 przebywają 594 osoby, w tym 110 na oddziale intensywnej terapii, dlatego pierwsza faza ponownego otwarcia rozpocznie się 8 lutego.

Kiedy liczba hospitalizacji spadnie poniżej 450, zostaną złagodzone ograniczenia dotyczące handlu detalicznego, hoteli, sal bankietowych i centrów konferencyjnych.

Poniżej 300 złagodzimy ograniczenia dotyczące miejsc kultu, sportów zespołowych dla dorosłych, atrakcji, teatrów, kasyn i bibliotek – ogłosił premier.

Wszystkie inne działania – w tym festiwale, wesela i imprezy sportowe – będą musiały poczekać, aż liczba hospitalizacji spadnie poniżej 150.

Aby przejść z jednego etapu do drugiego, hospitalizacje muszą pozostawać poniżej wartości odniesienia przez trzy tygodnie.