Rada zarządzająca domem opieki długoterminowej w Vaughan, Villa Leonardo Gambin, przyznała, że część dawek szczepionki przeciwko COVID-19 z puli przeznaczonej dla ośrodka została podana krewnym członków zarządu i osobom, które nie były sklasyfikowane jako pracownicy “pierwszej linii”. Pielęgniarka, której polecono szczepienie tych osób, złożyła potem skargę do związku zawodowego.

Dyrektor ds. prawnych w LiUNA local 3000, do którego należy część personelu domu opieki, powiedział, że w połowie stycznia zaszczepionych poza dziesięć nieuprawnionych osób.

Rzecznik prasowy Villa Leonardo Gambin wyjaśnił, że zarząd najpierw proponował szczepionki pracownikom pierwszej linii i pensjonariuszom. Dopiero potem zdecydował się na podanie preparatu komuś innemu, kierując się zasadą, że lepiej ich użyć niż czekać, aż się przeterminują.

Rzecznik dodaje, że w ośrodku prowadzone jest też wewnętrzne dochodzenie w sprawie nieokreślonej liczby szczepionek firmy Moderna, które wysłano do domu opieki w połowie stycznia, a które z niewiadomego powodu zniknęły i zostały użyte gdzieś indziej.

Od początku pandemii w Leonardo Villa Gambin z powodu COVID-19 zmarło 16 pensjonariuszy.