Agencja marketingowa PRAXIS z Toronto w październiku zaczyna pilotażowy projekt czterodniowego tygodnia pracy. Eksperyment ma potrwać sześć miesięcy. Od pracowników nie będzie wymagane pozostawanie w pracy przez 10 godzin dziennie.

W projekcie 4 Day Week Global uczestniczy 59 innych firm z Ameryki Północnej.

Matt Juniper z PRAXIS mówi, że zawsze interesował się tematem równowagi między pracą a życiem prywatnym, a teraz jeszcze widzi, że nowe technologie dają możliwości bardziej efektywnej pracy. Gdy dowiedział się o projekcie 4 Day Week Global, wiele jego wątpliwości się rozwiało. Czytał o poprawie produktywności pracowników wynikającej z poprawy jakości ich życia.

Podczas projektu pilotażowego, pracownicy PRAXIS będą pracować przez cztery dni po 8 godzin dziennie, od poniedziałku do czwartku lub od wtorku do piątku. W ten sposób usługi dla klientów będą świadczone przez wszystkie dni w tygodniu.

Pilotaż przebiega według modelu 100-80-100. Oznacza to, że dostają pełną pensję za pracę przez 80 proc. normalnego czasu pracy, ale w tym czasie w 100 procentach poświęcają się pracy.

Juniper mówi, że było wiele dyskusji z pracownikami i klientami na temat nowego systemu pracy. Opracowano harmonogramy i sposób ich wdrożenia. Jeśli ktoś nie chce uczestniczyć w programie, nie musi.