Urzędnicy medyczni z Kolumbii Brytyjskiej podali, że w prowincji zidentyfikowano nowy wariant COVID-19. Główny lekarz prowincji, dr Bonnie Henry, przekazała podczas konferencji prasowej, że zakażenie wykryto u osoby, która powróciła z podróży do Nigerii, a mieszka w regionie należącym do oddziału B.C.’s Interior Health. Osoba ta po powrocie poddaje się izolacji i nie ma informacji o kolejnych zakażeniach.

Nowa odmiana koronawirusa, oznaczona jako B.1.525, została potwierdzona w Kanadzie po raz pierwszy. W Kolumbii Brytyjskiej stwierdzono jak dotąd występowanie trzech odmian patogenu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Henry powiedziała, że na razie nie wiadomo, czy odmiana B.1.525 jest bardziej zaraźliwa od innych lub czy wywołuje silniejsze objawy choroby. Poinformowała również, że wszystkie pozytywne przypadki, które odnotowano między 30 stycznia a 5 lutego, sprawdzono przy użyciu specjalnego markera w celu identyfikacji odmiany koronawirusa. Wśród przebadanych 3099 przypadków, stwierdzono cztery przypadki mutacji. Jeden B.1.351, czyli wariant południowoafrykański, i dwa B.1.1.7 – brytyjskie. Czwarty to przypadek z Nigerii, B.1.525.

Jak dotąd w Kolumbii Brytyjskiej potwierdzono w sumie 29 przypadków odmiany B.1.1.7 i 17 przypadków B.1.351.