Odtajniony dokument Departamentu Stanu USA sugeruje, że były premier Kanady Pierre Trudeau mógł zwrócić się w 1976 roku do jednego z czołowych przemysłowców Quebecu, aby „uczynił  (sytuację)  tak trudną, jak to tylko możliwe” dla nowo wybranego rządu Parti Québécois i po cichu wyprowadzić z prowincji biznes i miejsca pracy.

W telegramie datowanym na 22 grudnia 1976 r. – niewiele ponad miesiąc po tym, jak lider Parti Québécois René Lévesque uzyskał władzę – ambasador USA Thomas Enders poinformował Departament Stanu o zakulisowej debacie w rządzie Pierre’a Trudeau. Powiedział, że Trudeau może rozważać bardziej agresywne podejście wobec raczkującego rządu PQ.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Paul Desmarais, prezes Power Corporation, główny sympatyk Trudeau w kręgach biznesu uważał, że Trudeau sugeruje, aby„ uczynić to tak trudnym, jak to tylko możliwe.

„Desmarais, którego firmy zatrudniają w Quebecu 48 000 osób , uważa, że ​​Trudeau chce, aby przeniósł do innych części Kanady jak najwięcej operacji i inwestycji. Pomysł polegałby na spowodowaniu skoku bezrobocia w prowincji z 10 procent do 15 lub nawet 20 procen w przyszłym roku ”. – depeszował ambasador do Waszyngtonu.

 

 

Miesiąc wcześniej, 18 listopada 1976 r., Enders wysłał telegram do Departamentu Stanu, w którym przedstawił 40-minutową rozmowę, którą odbył z Trudeau na temat taktyki po wyborach do prowincji Quebec. Enders stwierdza w nim, że Trudeau powiedział mu, iż   kwestie gospodarcze mogą podzielić separatystów z PQ.

“Trudeau zgodził się, że inwestorzy zagraniczni nie powinni podejmować żadnych pochopnych działań, ani wycofywać się z Quebecu, ani inwestować w nim, ale raczej przyjąć postawę wyczekiwania wyjaśniając nowemu rządowi, że życzą sobie zapewnień o  przyszłości prowincji ”. pisał Enders.

Depesze te są jednym z kilku dokumentów opublikowanych niedawno przez Biuro Historii Departamentu Stanu USA w ramach serii „Stosunki zagraniczne Stanów Zjednoczonych”.

Dokumenty zostały odtajnione kilka lat temu.